صعود نفت در واکنش به محدودیت عرضه عربستان

کدخبر: 384371
قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر موافقت یکجانبه عربستان سعودی برای کاهش بیشتر تولید در دو ماه آینده و کاهش ذخایر نفت آمریکا افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، هنوز معلوم نیست یورش طرفداران ترامپ به کنگره آمریکا چه تاثیری روی بازارهای نفت خواهد گذاشت اما برخی از تحلیلگران معتقدند دولت جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا با تولید نفت مقابله خواهد کرد.

بهای معاملات نفت برنت ۴۰ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۵۴ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید. این شاخص شب گذشته ۱.۳ درصد صعود کرده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴۳ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش یافت و به ۵۱ دلار و شش سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز چهارشنبه با ۱.۴ درصد افزایش بسته شده بود.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، پس از دیدار هفته جاری وزیران نفت اوپک پلاس اعلام کرد تولیدش در ماه های فوریه و مارس را یک میلیون بشکه در روز علاوه بر محدودیت عرضه فعلی کاهش خواهد داد.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت تحت تاثیر سیاست دولت بایدن برای مقابله با تولید نفت، تلاش سعودی ها برای رفع نگرانی ها نسبت به مازاد عرضه و به شماره افتادن روزهای دلار، آماده صعود به سطح بالاتر می شود.

به گفته تحلیلگران، افت ارزش دلار که ارز اصلی در قیمت گذاری معاملات نفت است، نفت را ارزان تر می کند.

در این بین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا کاهش و ذخایر سوخت رشد کرده است. ذخایر نفت در هفته منتهی به اول ژانویه به میزان هشت میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۸۵.۵ میلیون بشکه رسید که بسیار فراتر از کاهش ۲.۱ میلیون بشکه ای پیش بینی شده در نظرسنجی رویترز بود.

کاهش ذخایر نفت معمولا اواخر سال که شرکت های انرژی نفت را از مخازن تخلیه می کنند تا از صورتحساب های مالیاتی اجتناب کنند، روی می دهد.

با این حال رشد پایدار قیمت وست تگزاس اینترمدیت ممکن است باعث افزایش مجدد تولید آمریکا شود.

به گفته کوین سولومون، تحلیلگر انرژی در استون ایکس، اگر شاخص نفت آمریکا بتواند به صورت پایدار بالای قیمت ۵۰ دلار را بشکند، تولید بیشتر نفت در آمریکا را تشویق می کند که برای بسیاری از اعضای اوپک پلاس در بلندمدت مشکل آفرین خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، با امتناع مایک پنس، معاون رییس جمهور آمریکا از درخواست دونالد ترامپ برای لغو شکست ترامپ در برابر جو بایدن، حامیان ترامپ روز چهارشنبه به کنگره آمریکا هجوم بردند. پلیس امنیت را برقرار اعلام کرد و تایید نتیجه انتخابات ازسرگرفته شد.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید