سخنگوی صنعت برق کشور خبر داد:

قطع برق ماینرهای مجاز در کشور/ امروز خاموشی در کشور نداشتیم

کدخبر: 385815
اقتصاد نیوز : سخنگوی صنعت برق کشور گفت: ۲۶۰ مگاوات از انشعابات مجاز بیت کوین را قطع کرده‌ایم و از روز گذشته ماینر‌های مجاز از دسترس خارج شده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور در گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که استخراج بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد؟ گفت: در واقع هزینه این بخش به سرمایه گذاران برمی‌گردد، ولی به طور کلی طبق تعرفه قیمت متوسط صادرات برق حدود ۱۰۰۰ کیلو وات ساعت است.

او ادامه داد: یک بیت‌کوین به اندازه مصرف ۲۴ واحد مسکونی در سال برق مصرف می‌کند، این یعنی احتمالا استخراج هر بیت‌کوین ۷۲هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند، این مصرف برق معادل روشن بودن ۷۲۰ هزار لامپ ۱۰۰وات به اندازه یک ساعت است.

رجبی مشهدی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به خاموشی‌ها در برخی از مناطق تهران و برخی از شهرها چیزی بالغ بر ۲۶۰ مگاوات از انشعابات مجاز بیت کوین یا همان ماینر‌ها را قطع کرده‌ایم به طوری که از روز گذشته ماینر‌های مجاز از دسترس خارج شده‌اند.

او با بیان اینکه  استخراج رمز ارز به معنای فشار بسیار زیاد به شبکه برق است، اظهار کرد: هر واحد تولید استخراج رمز ارز در کشور به میزان ۲۸ تا ۳۵ مشترک برق به صورت متوسط برق مصرف می‌کند که با افزایش چشمگیر این واحد‌ها در سراسر کشور به خصوص در کلانشهر‌هایی از جمله تهران و تبریز شبکه توزیع نیروی برق دچار خسارت‌هایی جدی خواهد شد و در ساعات اوج مصرف کمبود و قطعی برق خواهیم داشت.

سخنگوی صنعت برق کشور بیان کرد: تا الان گزارشی مبنی بر قطع شدن برق در تهران گزارش نشده است، اما به منظور حفظ پایداری شبکه برق کشور بخشی از برق صنایع و ادارات را محدود کرده‌ایم و در صورت تخلف با ادارات متخلف هم برخوردد می‌کنیم.

گفتنی است؛ برق لازم برای استخراج یک بیت‌کوین حدود ۳۶ میلیون تومان در ماه‌های غیرگرم سال هزینه دارد و  قیمت بیت‌کوین تقریبا ۲۲ برابر هزینه‌های استخراج آن است، تازه اگر این هزینه با تعرفه مجاز محاسبه شود. اما اگر برق به صورت غیرمجاز مصرف شود، سود استخراج بیت‌کوین سر به فلک می‌کشد.

تیتر یک
  • جنگ پنهان تل‌آویو علیه برجام از سر گرفته خواهد شد؟

    تحلیلگران می گویند، عناصر تندرو در اسرائیل همچنان نقش اصلی را در زمینه برنامه هسته‌ای ایران ایفا می‌کنند و نتایج مثبت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما