مسدود شدن حساب مهاجران و اتباع غیرایرانی +فیلم

کدخبر: 389769
اکوایران : طبق قوانین مبارزه با پولشویی، بانک مرکزی از مدت‌ها پیش، اخذ اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب‌ها و کارت‌های بانکی را برای مشتریان ایرانی و غیرایرانی الزامی کرده بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران ٬ در روزهای اخیر مسدود شدن حساب بانکی اتباع خارجی سروصدای زیادی را بپا کرده است. مشکل کجاست؟

طبق قوانین مبارزه با پولشویی، بانک مرکزی از مدت‌ها پیش، اخذ اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب‌ها و کارت‌های بانکی را برای مشتریان ایرانی و غیرایرانی الزامی کرده بود.

 

کد شهاب چیست؟

این اطلاعات از طریق سامانه های شهاب و نهاب در شبکه بانکی ثبت میشود. شهاب یا شناسه هویت الکترونیک بانکی، شناسه منحصر به فردی است که جهت شناسایی مشتریان بانکی به هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص می‌یابد. اتباع ایرانی برای اخذ کد شهاب، به کد ملی  و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، نیاز دارند.

وظیفه سامانه نهاب چیست؟ 

اما نهاب، سامانه‌ای یکپارچه حاوی اطلاعات هویتی مشتریان است که شماره شناسایی منحصر به فرد برای هر یک از افراد جامعه را در شبکه بانکی میسر می‌سازد. این سیستم با نگهداری اطلاعات مشتریان بانکی در خود ، امکان ارائه انواع استعلامهای مرتبط با مشتریان بانکی را به سایر سامانه های مجاز خواهد داشت

بنابراین علاوه بر اتباع غیرایرانی،‌ هر فرد حقیقی و حقوقی برای آنکه حسابش مسدود نشود ملزم به تکمیل اطلاعات خود در سامانه بانکی است.

تیتر یک
  • روند نرخ سود موزون مداخله در زمستان

    خالص عملیات بانک مرکزی در بازار باز روز سیزدهم اسفند ماه، قبض ۲ هزار و ۱۲۶ میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان نقدینگی از…

از دست ندهید
بلیط هواپیما