رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک خبرداد

آغاز توزیع ایران‌چک‌ها و10هزار تومانی جدید در شعب بانکی + فیلم

کدخبر: 391412
اقتصادنیوز: بانک مرکزی از آغاز توزیع ایران چک های جدید در شعب بانکی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز توزیع نسل جدید ایران‌چک 100 هزار تومانی و اسکناس‌ 10 هزار تومانی از امروز آغاز شده و به مرور به صورت گسترده در اختیار شبکه بانکی و هموطنان عزیز قرار می گیرد.

امیر شکری، رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، با تشریح اقدامات بانک مرکزی برای بازآرایی اسکناس و مسکوک کشور، به ارایه توضیحاتی در خصوص  ضرایب امنیتی به کار رفته در اسکناس‌‌های جدیدپرداخت. اهم نکات مطرح شده در این مصاحبه به شرح زیر است:

- پروژه تولید نسل جدید ایران‌چک‌های 50 هزارتومانی و 100 هزارتومانی از سال 97 شروع و بر این اساس از ماه گذشته تولید ایران‌چک 100 هزار تومانی آغاز شده و هموطنان محترم می‌توانند ایران‌چک‌های جدید 100 هزار تومانی را به مرور  از شعب بانکی دریافت کنند.

- توزیع نسل جدید ایران‌چک 100 هزار تومانی و اسکناس‌ 10 هزار تومانی از امروز آغاز شده و به مرور به صورت گسترده در اختیار شبکه بانکی و هموطنان عزیز قرار می گیرد؛ لذا این اسکناس ها از امروز معتبرند و قابلیت استفاده در معاملات را دارند.

- افزایش امنیت، کارآیی و بهینگی در تولید، کاهش هزینه های تولید و کاهش سرانه اسکناس در کشور از جمله مزایای تولید و انتشار اسکناس های جدید است.

- کم رنگ شدن چهار صفر در اسکناس‌های جدید عامدانه و نشانگر جهت‌گیری بانک مرکزی در راستای اجرای لایحه حذف 4 صفر از پول ملی است و با این اقدام و در صورت تصویب نهایی این لایحه، آمادگی ذهنی لازم برای مردم ایجاد می شود، ضمن اینکه اتلاف منابع کمتری خواهیم داشت و قانون مذکور با سهولت و سرعت بیشتری اجرا می شود.

- در طراحی اسکناس‌های جدید از جلوه‌های تصویری متحرک و تکنولوژی نوری ـ مغناطیسی و سایر فناوری‌های پیشرفته چاپ اسکناس استفاده شده است.

- در خصوص مسکوکات، بانک مرکزی در نظر دارد ارزش ذاتی مسکوکات بیشتر از ارزش اسمی آن نشود. البته باید به این نکته هم توجه کنیم که ضرب سکه باید متناسب با قیمت فلزات به کار رفته در آن باشد. به علاوه، سرانه مسکوک در ایران 25 عدد به ازای هر نفر ایرانی است، در حالی که در اروپا سرانه مسکوکات به 200 عدد می رسد که نشان می‌دهد اقبال زیادی به مسکوکات در ایران وجود ندارد. همچنین انتظار می رود با آمدن کیف‌پول‌های الکترونیک، پرداخت‌های خرد به این سمت هدایت شود.

تیتر یک
  • تحلیل ولی‌رضا نصر ازمنازعات آتی کشورهای عربی وایران

    اقتصادنیوز: جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه، مسئله‌ای‌ست افکار عمومی در ایالات متحده را به خود متوجه ساخته است. اهمیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما