خبر مهم اردکانیان درباره مصرف آب و برق

کدخبر: 402389
اقتصاد نیوز : وزیر نیرو گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که بارش فصل بهار ۱۴۰۰ به نسبت متوسط درازمدت، بیش از ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه اولین جلسه هیئت دولت سال ۱۴۰۰ با بیان اینکه نیمی از سال آبی را پشت‌سر گذاشتیم و در ۶ ماه گذشته بارش‌ها به نسبت متوسط دراز مدت حدوداً ۳۳ تا ۳۴ درصد کاهش داشته است، گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که بارش فصل بهار ۱۴۰۰ به نسبت متوسط درازمدت، بیش از ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت؛ ان‌شاءالله با رعایت و مدیریت مصرف آب و برق از سوی مردم در بخش کشاورزی و خانگی بتوانیم تابستان را به آرامی و کنترل شده پشت سر بگذاریم.

او یادآور شد: کشاورزان مصرف کننده عمده آب هستند و باید توصیه‌های مسئولان را درباره انتخاب نوع کشت، کشت‌های ممنوع و روش آبیاری رعایت کنند؛ از سویی مردم در بخش خانگی هم مانند همیشه ملاحظات بهداشتی و مدیریت مصرف را در نظر داشته باشند.

وزیر نیرو  اظهار کرد:  سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ به نسبت متوسط درازمدت بارش کمتری دارد و اگر بارش نرمال و طبیعی را در طول ۱۲ ماه مجموعاً ۲۵۰ میلیمتر فرض کنیم، امسال به حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیمتر کاهش خواهد یافت؛ اما خوشبختانه چون از این وضعیت تا حدودی اطلاعات داشتیم، برداشت‌هایمان  از مخازن سدها دقیق بود، به نحوی که حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور به نسبت سال قبل تنها ۱۰ درصد کمتر است.

اردکانیان بیان کرد: سال گذشته تصویب‌نامه‌ای از اوایل آبان‌ماه تحت عنوان برق امید و از اوایل دی ماه تحت عنوان آب امید عملیاتی کردیم؛ همچنین دولت برای کسانی که تا یک‌سوم الگوی مصرف، مصرف آب و برق دارند، تخفیف ۱۰۰ درصدی اعمال کرد.

تیتر یک
  • روند بازار طلا و ارزهای دیجتالی

    کارشناسان معتقدند مانع بعدی طلا سطح هزار و ۸۰۰ دلار است. با دستیابی قیمت ها به این سطح ، معامله گران می توانند این موج…

از دست ندهید
بلیط هواپیما