شکستن رکورد قیمت پالادیوم در جهان

کدخبر: 407839
اقتصادنیوز :‌کمبود عرضه پالادیوم در بازار جهانی باعث شد تا در معاملات شب گذشته رکورد قیمت این عنصر کمیاب شکسته شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس  ، شب گذشته قیمت هر اونس پالادیوم از 2900 دلار عبور کرد و رکورد تاریخی خود را شکست. دلیل افزایش قیمت پالادیوم کمبود عرضه این فلز ارزشمند به بازار  جهانی است.

شب گذشته قیمت هر اونس پالادیوم برای تحویل در ماه ژوئن به 2929 دلار رسید که رشد 3 درصدی را داشته است. البته پس از چند ساعت قیمت پالادیوم به حدود 2860 دلار رسید. 

طی سه ماه گذشته قیمت پالادیوم به صورت مداوم در حال افزایش است و مجموعا در این مدت 30 درصد رشد کرده است. البته با توجه به آنکه انتظار می‌رود شاهد بهبود تولید در صنعت خودروسازی باشیم و تقاضای پالادیوم در این صنعت افزایش یابد و از سوی دیگر با کمبود عرضه پالادیوم در بازار مواجه هستیم، ممکن است روند افزایش قیمت آن ادامه یابد. 

بخش قابل توجهی از پالادیوم موجود در بازار جهانی توسط شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین موارد استفاده پالادیوم در سیستم اگزوز خودروهاست که با استفاده از آن شرکت‌های خودروسازی آلایندگی خودروها را کاهش می‌دهند. سال‌هاست که بازار پالادیوم با کمبود عرضه مواجه است. 

یک کارشناس بازار فلزات گرانبها طی مصاحبه با بلومبرگ گفت: به طور کلی طی سال جاری با کمبود قابل توجه عرضه پالادیوم به بازار جهانی مواجه هستیم و صنعت خودروسازی باید در شرایط کنونی از پالادیوم انبار شده خود استفاده کند. 

در حال حاضر دو کشور روسیه و آفریقای جنوبی عمده پالادیوم عرضه شده به بازار جهانی را تامین می‌کنند، به گونه‌ای که 80 درصد پالادیوم استخراج شده در جهان مربوط به این دو کشور است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما