آخرین وضعیت شیوع کووید 19 در ایران؛

شاخص رکوردشکن کرونا در یک هفته اخیر +نمودار

کدخبر: 410620
اقتصادنیوز : شمار ابتلا و فوتی های هفتگی در دومین هفته اردیبهشت ماه روندی نزولی گرفته و در حال کمرنگ تر شدن است. اما وضعیت بیماران تحت درمان قرمز تر از تمام سال 99 توصیف می کند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ پس از گذشت 7 هفته از سال 1400 موج چهارمی که از شیوع بیماری کرونا درکشور برخاسته بود اکنون در متغیر های ابتلا و فوتی در حال کاهش است. با وجود این بر خی متغیرهای موج چهارم هنوز از وضعیت قرمز خارج نشده اند. 

برای مثال وضعیت بیماران تحت درمان (active case) که همواره نمایی از کل بیماران موجود در کشور را نشان می دهد در حال افزایش بوده و در هفته اخیر به رکورد خود در کل تاریخ کرونا در ایران رسیده است.

کاهش شمار مبتلایان هفتگی  کرونا در ایران

شمار مبتلایان در هفته دوم اردیبهشت ماه سال جاری برابر با 128 هزار و 17 نفر بوده که نسبت به این شاخص در هفته قبل خود 8.7 درصد کاهش پیدا کرده است. 

بررسی هفتگی آمارهای ابتلا در اردیبهشت ماه نشان میدهد در هر دو هفته سپری شده از این ماه تعداد ابتلای هفتگی روندی نزولی را ثبت کرده است. 

این در حالی است که تعداد تستها همچنان در مسیر افزایشی قرار داشته است. 

درهمین خصوص مجموع تستهای روزانه در هفته دوم اردیبهشت ماه نشان میدهد 959 هزار تست در ایران از اشخاص گرفته شده که در مقایسه با هفته قبل 10 درصد افزایش پیدا کرده است.

کاهش مبتلایان در ایران در کنار افزایش تستهای هفتگی در هفته اخیر سبب کاهش نسبت ابتلا به تست شده و نشان از کاهش خالص شیوع در ایران داشته است.

این نسبت در مقطع مورد بررسی برابر با 13.4 درصد محاسبه شده و 3 واحد درصد از هفته قبل کمتر ثبت شده است. 

با این وجود هنوز شمار مبتلایان در این هفته در مقایسه با تمام مقاطع هفتگی در سال 99 در حد بالاتری قرار دارد. بنابراین نمی توان کاهش ابتلای کرونا در این هفته را هنوز به منزله فروکش کردن وضعیت قرمز ابتلا در ایران دانست.

کرونا

کاهش مرگ و میر هفتگی کرونا در ایران

بنابر گزارش های روزانه وزارت بهداشت و درمان شمار فوتی های هفتگی در ایران در دومین هفته اردیبهشت ماه به 2 هزار و 483 نفر رسیده است. 

با آنکه هفته نخست اردیبهشت با ثبت بالاترین رکورد مرگ و میر هفتگی در چند ماه اخیر سیاه ترین هفته کرونایی در سال 1400 بود، درهفته اخیر اما با 17.5 درصد کاهش روندی نزولی را به ثبت رساند.

نکته مهم آن است که هر چند فوتی ها در هفته اخیر کاهش داشته اند اما هنوز میزان این متغیر بالاتر از 20 هفته انتهایی سال 99 بوده است.  اکنون چنانچه موج ابتلا روند کاهشی خود را ادامه دهد می توان امیدوار به کاهش بیشتر این متغیر در هفته های آینده بود.

با وجود ثبت مسیر نزولی در آمارهای نگران کننده کرونایی درایران، هنوز وضعیت بیماران روندی صعودی را به ثبت رسانده است.

کرونا

رکورد وضعیت تحت درمان کرونا در ایران

وضعیت تحت درمان در هر زمان برابر با کسر مجموع بهبودی ها و جانباختگان از کل مبتلایان در آن مقطع است. در همین خصوص تا پایان هفته دوم اردیبهشت مجموعا 74 هزار و 241 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده و 2 میلیون و 74 هزار و 89 نفر نیز پس از مبتلا شدن، بهبود پیداکرده اند. اگر کل مبتلایان تا این تاریخ که برابر با 2 میلیون 627 هزار و 94 نفر بوده را از مجموع بهبودی و فوتی ها تفریق کنیم رقم باقی مانده برابر با کل بیمارانی است که اکنون تحت درمان قرار دارند.

محاسبات نشان می‌دهد این رقم در روز 17 اردیبهشت برابر با 478 هزار و 345 نفر بوده که بیشترین حد این متغیر در تمام روزهای کرونایی کشور بوده است. 

این رکورد زنی به صورت روزانه و هفتگی در سال جدید آغاز شده و همچنان ادامه داشته است.

در نهایت قاب وضعیت بیماران کرونایی که اکنون تحت درمان هستند نشان میدهد وضعیت این بیماری در بخشهای بستری و درمان در بدترین موقعیت خود در تقویم کرونایی کشور قرار دارد. مضافا بر آنکه نمی توان کاهش های هفتگی در آمار ابتلا و فوت را در این هفته به معنای کاهش مطمئن در وضعیت قرمز و سیاه کرونایی در کشور دانست.

  کرونا

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما