متوسط قیمت چای ۶۰ هزار تومان

کدخبر: 411511
اقتصادنیوز :‌رئیس سازمان چای گفت: بنابر آخرین آمار تاکنون ۴۰ هزار و ۹۸۹ تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،حبیب جهان ساز رئیس سازمان چای  از پرداخت ۲۰ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: بنابر آخرین آمار تاکنون ۴۰ هزار و ۹۸۹ تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده که ۵۰ میلیارد تومان از مطالبات به حساب تولیدکنندگان واریز شده است.

او با اشاره به اینکه برداشت چین اول برگ سبز چای به اتمام نرسیده است، افزود: با پایان چین اول برگ سبز چای در روزهای آتی و انجام‌ محاسبات مابقی مطالبات به حساب چایکاران واریز خواهد شد.

به گفته جهان ساز، ۹۵ درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و ۵ درصد درجه ۲ است.

رئیس سازمان چای ادامه داد: با توجه به خشکسالی اواخر اسفند و فروردین و آغاز برداشت برگ سبز از ابتدای اردیبهشت امکان محاسبه میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل زود است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۱۳۶ کارخانه مشغول خرید برگ سبز چای هستند، بیان کرد: تاکنون ۹ هزار و ۲۰۰ تن چای خشک از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده، استحصال شده است.

او با بیان اینکه قیمت فروش چای در عمده فروشی تغییری نداشته است، گفت: با توجه به افزایش ۴۵ درصدی قیمت برگ سبز چای و سایر هزینه‌های تولید پیش بینی می‌شود که قیمت چای ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

جهان ساز متوسط قیمت چای خشک را ۶۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به استقبال مردم از چای بهاره، قیمت در ابتدای فصل بهره‌برداری با ثبات نیست.

این مقام‌ مسئول افزود: با توجه به پیش بینی بارش و خشکسالی برآوردها حاکی از آن است که مجموع برداشت برگ سبز چای به ۱۳۵ هزار تن برسد که در صورت تحقق، ۳۰ درصد نیاز کشور از تولید داخل تامین می‌شود.

او در پایان از مجموع پرداخت ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات خبر داد و گفت: در سال گذشته ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه‌ای به چایکاران و کارخانجات فرآوری پرداخت شده است‌.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما