خبری مهم برای افراد بی مسکن +جزئیات

کدخبر: 448487
معاون مسکن و ساختمان گفت: ثبت‌نام متقاضیان مسکن در اجرای قانون جهش تولید مسکن از ظهر فردا در شهرهایی که تاکنون امکان تامین زمین وجود نداشت و شرایط احداث پروژه‌ها مهیا شده آغاز می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز ثبت‌نام بی مسکن ها طبق قانون جهش تولید از فردا ۲۸ مهر ۱۴۰۰، گفت: متقاضیان واجد شرایط یکماه برای ثبت‌نام فرصت دارند.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان با اعلام این که ثبت‌نام متقاضیان مسکن در اجرای قانون جهش تولید مسکن از ظهر فردا 28 مهرماه در سامانه saman.mrud.ir آغاز می‌شود، اظهار کرد: در این دوره از ثبت نام که اولین مرحله ثبت نام قانون جهش تولید مسکن است در شهرهایی که تاکنون امکان تامین زمین وجود نداشت و شرایط احداث پروژه‌ها مهیا شده، ثبت‌نام آغاز خواهد شد.

وی افزود: داشتن فرم ج سبز (عدم استفاده از امکانات دولتی و یارانه‌ای زمین و مسکن و تسهیلات)، نداشتن مالکیت خصوصی، تاهل و یا سرپرست خانوار بودن، و داشتن سابقه حداقل 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضای مسکن از شروط اصلی برای ثبت نام متقاضیان است.

محمودزاده با تاکید بر اینکه ثبت‌نام اجرای قانون جهش تولید مسکن از فردا 28 مهر در 31 استان و شهرهایی که زمین برای آنها تامین شده، آغاز خواهد شد، توضیح داد: اطلاعات هویتی سرپرست خانوار و افراد تحت تکفل وی که دارای شروط چهارگانه اعلام شده هستند به همراه شهر مورد تقاضا، باید توسط متقاضیان در سامانه وارد شود. بعد از پالایش اولیه و بعد از آنکه متقاضیان، واجد شرایط شناخته شدند از پذیرفته شدگان برای مراجعه حضوری به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و یا سایر دستگاه‌های کارگزار و مجری از جمله بنیاد مسکن، دعوت می شود تا سابقه 5 سال سکونت در شهر موردتقاضا پالایش شود. بعد از کنترل سابقه 5 سال سکونت پذیرفته شدگان و واجدان شرایط در استان‌ها، در نهایت نایید نهایی به متقاضی داده می‌شود.

به گفته وی، متقاضیانی که صحت مدارک آنها تایید شده است به نظام بانکی برای تشکیل حساب سپرده مسدودی به نام خود معرفی می‌شوند و متعاقبا به پروژه‌های شروع شده و یا در حال احداث معرفی می‌شوند.

محمودزاده تصریح کرد: به محض تامین اراضی در شهرهایی که زمین برای آنها در این مرحله تامین نشده است، ثبت نام دوره دیگر آغاز می‌شود. همچنین متقاضیانی که شهر موردتقاضای آنها در این دوره از ثبت نام در لیست شهرها نیست باید منتظر باشند تا اراضی در شهر موردتقاضای آنها تامین شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی در جلسه شورای عالی مسکن، برای افزایش تسهیلات بانکی اجرای قانون جهش تولید مسکن در تهران، کلانشهرها، مراکز استان‌ها و سایر شهرها، پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی مطرح شد، توضیح داد: بر اساس قیمت تمام شده و دشواری انجام کار از نظر تراکم و ارتفاع در شهرهای مختلف یک جدول متغیر از نظر میزان تسهیلات پیشنهاد به همراه کارمزد تسهیلات، پیشنهاد شده است. چنانچه پیشنهادهای ارایه شده با موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تایید و مصوب شود، اطلاع رسانی عمومی خواهد شد.

محمودزاده تاکید کرد: تلاش کردیم تا در افزایش تسهیلات پیشنهادی، 50 درصد هزینه‌های ساخت‌وساز تامین شود که این تسهیلات در طی دوران ساخت به متقاضیان پرداخت می‌شود.

به گفته وی،کسانی که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند نگرانی نداشته باشند زیرا تمامی مزایای موجود در طرح قانون جهش تولید مسکن نیز مشمول آنها خواهد شد و تفاوت ماهیتی از نظر مزایا برای متقاضیان وجود ندارد و طبق زمانیندی در صورت مشارکت، پروژه‌ها، تحویل متقاضیان می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: محدودیتی برای ثبت‌نام وجود ندارد و حداقل تا یک ماه امکان ثبت‌نام در سامانه اجرای قانون جهش تولید مسکن (saman.mrud.ir) وجود دارد. بنابراین واجدان شرایط بدون دغدغه، ثبت‌نام را انجام بدهند. طبیعتا بعد از یک ماه از زمان ثبت‌نام، توقف و پیرایش در اطلاعات خواهیم داشت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما