حذف ارز ۴۲۰۰ به تعویق افتاد

کدخبر: 449877
درحالی گمانه زنی هایی در فضای مجازی در خصوص اجرایی شدن سیاست حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در آبان ماه مطرح شده بوداما این اقدام در آبان ماه عملیاتی نخواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  تسنیم، اخیرا بحث حذف ارز 4200 تومانی واردات کالاهای اساسی در محافل مختلف شنیده شده است. این موضوع بعد از مصاحبه های وزیر اقتصاد و رئیس جمهور ضریب بیشتری گرفت. البته رئیس جمهور در مصاحبه تلویزیونی خود نیز اعلام کرده بود که حذف ارز ترجیحی بدون اعلام قبلی،  و زمینه سازی لازم انجام نخواهد شد و در این مورد به صورت غافلگیرانه عمل نخواهد شد.

چند روز قبل نیز احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در  نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با بیان اینکه، مدت‌هاست موضوع حذف ارز 4200 تومانی مطرح است اما اجرایی نمی‌شود و این روند باید تغییر کند، تصریح کرد: ستاد اقتصادی دولت نیز موافق حذف ارز ترجیحی است.

بعد از این موضع گیریها، گمانه زنیهایی درباره حذف ارز 4200 تومانی در آبان ماه امسال در فضای مجازی مطرح شده بود. این موضوع باعث سوء استفاده‌هایی، در فضای اقتصادی کشور و رشد قیمت برخی اقلام،  همچنین افزایش نوسانات در بازار ارز شد.  این خبرسازیها تا جایی پیش رفته بود که حتی جزئیاتی مثل حذف ارز دولتی واردات 5 قلم کالای اساسی و ابقای ارز ترجیحی گندم و دارو در  رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد.

در همین راستا پیگیری خبرگزاری تسنیم، از دولت نشان می‌دهد، فعلاً موضوع حذف ارز دولتی در دستور کار نبوده و به طور حتم  روند فعلی تخصیص ارز به کالاهای اساسی در آبان ماه تغییری نخواهد کرد. به این ترتیب اگر تصمیم نهایی برای حذف ارز ترجیحی اتخاذ شود این موضوع با اعلام قبلی و زمینه سازی های لازم کارشناسی و رسانه ای تصمیم گیری و اجرایی خواهد شد.

گفتنی است، ارز 4200 تنها برای واردات کالاهای اساسی (دانه‌های روغنی، کنجاله، روغن، ذرت،  جو، گندم) و دارو اختصاص می‌یابد. در سال جاری حدود 10 میلیارد دلار ارز با قیمت 4200 تومان، برای واردات کالاهای اساسی و واکسن تخصیص داده شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما