حجم و ارزش معاملات آتی بورس کالا افزایش یافت+ جزئیات ​

کدخبر: 451184
بیش از ۲۳۲ هزار قرارداد آتی به ارزشی بالغ بر ۵۶۸۰ میلیارد ریال منعقد شد که رشد ۱۱۷ درصدی در حجم و ۱۳۰ درصدی در ارزش معاملات را به همراه داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، در هفته‌ای که گذشت در بازار مشتقه بورس کالای ایران 232 هزار و 624 قرارداد آتی به ارزش بیش از 5680 میلیارد ریال منعقد شد که رشد 117 درصدی در حجم و 130 درصدی در ارزش معاملات به نسبت هفته ماقبل به ثبت رسید؛ زعفران نگین صدرنشین بی چون و چرای این بازار است.

بر این اساس معاملات قراردادهای آتی بورس کالا بر پایه دارایی های زعفران نگین و پوشال، پسته، زیره سبز، نقره و صندوق طلا فعال است که در جریان معاملات هفته گذشته 224 هزار و 33 قرارداد آتی زعفران نگین بر پایه دو سررسید آبان و دی ماه امسال در حالی منعقد شد که ارزش حدود 5414 میلیارد ریالی در بازار مشتقه بورس کالا به ثبت رسید. زعفران به لحاظ حجم و ارزش معاملات با فاصله قابل توجه از سایر دارایی همچنان صدرنشین قدرتمند بازار مشتقه بورس کالا بود. حجم و ارزش معاملات زعفران نگین نیز چشمگیر بوده و به ترتیب 129 درصد و 153 درصد نسبت به هفته قبل تر بالاتر رفته است.

انعقاد 4778 قرارداد آتی زعفران پوشال نیز ارزش 75.7 میلیارد ریالی را در یک سررسید آبان ماه در پی داشت.

همچنین 1581 قرارداد آتی صندوق طلای در سه سررسید آبان، آذر و بهمن ماه امسال به ارزش 140 میلیارد و 813 میلیون ریال منعقد شد تا این دارایی پایه از نظر ارزش معاملات رتبه دوم بازار را حفظ کند اما از نظر حجم جایگاه دوم همچنان در اختیار زعفران پوشال و جایگاه سوم در اختیار نقره قرار دارد.

معامله گران 2214 قرارداد آتی نقره را نیز برای تحویل در سه سررسید آبان و آذر ماه در حالی منعقد کردند که ارزش بیش از 47 میلیارد ریالی را به ثبت رساندند.

این گزارش می‌افزاید: 13 قرارداد آتی زیره سبز تحویل آذر ماه سال جاری نیز به ارزش بیش از یک میلیارد ریال در بازار منعقد شد.

در جریان معاملات هفته گذشته، 5 قرارداد آتی پسته سررسید آذر ماه امسال هم درحالی منعقد شد که ارزش بیش از 973 میلیون ریالی برای آن به ثبت رسید.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما