رصد بازار کالاهای اساسی؛

قیمت برنج سرسام آور شد

کدخبر: 451205
در شهریور ماه امسال قیمت برنج تایلندی و پاکستانی ۵۵.۹ و ۲۸.۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته و از حدود ۱۰ و ۲۰ هزار تومان به حدود ۱۶ و ۲۶ هزار تومان در شهریور امسال رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از آفتاب نیوز در ماه‌های اخیر جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه‌های مختلف و واردکنندگان در جریان بود. اخیرا مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خشکسالی ۵۰ سال گذشته و آسیب جدی آن به کشت‌های مختلف کشاورزی از جمله برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی خبر داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود.

پیش از این هم اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی خبر داده بود و چند بار خواستار کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد.

اکنون دوره ممنوعیت فصلی است که از ابتدای مردادماه آغاز شده و تا آبان‌ماه ادامه دارد که حالا طبق اعلام سازمان حمایت، ممنوعیت ثبت سفارش برنج زودتر از سال‌های قبل، یعنی از اول آبان برداشته شد. موضوعی که گمرک آن را رد کرده است.

گفتنی است که در شهریور ماه امسال قیمت برنج تایلندی و پاکستانی نیز ۵۵.۹ و ۲۸.۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته و از حدود ۱۰ و ۲۰ هزار تومان به حدود ۱۶ و ۲۶ هزار تومان در شهریور امسال رسیده است.

همچنین آمار منتشر شده از صمت نشان می‌دهد که قیمت برنج، شکر و گوشت در شهریور امسال بین 28.4 تا 71.6 درصد افزایش یافته که بیشترین افزایش قیمت مربوط به شکر بوده است.

 قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود 8200 تومان در شهریور سال قبل به 14 هزارتومان در ماه مشابه امسال رسیده است. در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با 63.7 و 38.3 درصد افزایش در شهریور امسال به حدود 130 و 134 هزارتومان رسیده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما