بحران منیزیم زنگ خطر اروپا را به صدا درآورد

خطر در کمین خودروسازان اروپایی

کدخبر: 452299
اواخر اکتبر انجمن خودروسازان اروپایی (ACEA)همراه با یازده انجمن صنعتی دیگر هشداری فوری درباره کمبود قریب الوقوع منیزیم صادر کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  تسنیم، چین در حال حاضر به دلیل مشکلات انرژی منیزیم بسیار کمتری تولید می کند و این به نوبه خود مشکلات زیادی را برای تولید کنندگان آلومینیوم که محصولات آن ها در صنعت خودرو استفاده می شود ایجاد کرده است.

«دویچه وله» آلمان گزارش داد، عنصر شیمیایی منیزیم یک ماده خام مهم در ساخت آلیاژهای آلومینیوم است که به طور گسترده در تولید خودرو استفاده می شود. منیزیم عامل تقویت کننده آلومینیوم است.

چین بر بازار جهانی منیزیم تسلط دارد، اما تولید در ماه های سپتامبر و اکتبر به دلیل کمبود مداوم انرژی در این کشور متوقف شده است. در کشور چین اخیرا چندین مورد قطعی برق و جیره بندی طولانی مدت وجود داشته است و پکن از یک سو می خواست تقاضای فزاینده جهانی برای محصولات خود را برآورده کند و از سوی دیگر مصرف زغال سنگ خود را کاهش دهد.

با توجه به اینکه چین بیش از 80 درصد منیزیم جهان را تولید می کند این محدودیت ها به سرعت زنجیره تامین را تحت تاثیر قرار داده است. اتحادیه اروپا به صورت ویژه به این ماده وابسته است و 95 درصد منیزیم آن از چین تامین می شود.

اواخر اکتبر انجمن خودروسازان اروپایی (ACEA)همراه با یازده انجمن صنعتی دیگر هشداری فوری درباره کمبود قریب الوقوع منیزیم صادر کردند.

این انجمن اعلام کرد : ما انتظار داریم تا پایان نوامبر ذخایر منیزیم در اروپا به اتمام برسد. به این ترتیب تنگناها در تولید، تعطیلی کارخانه ها و از دست دادن مشاغل مرتبط نتیجه آن خواهد بود.

"نورسک هیدرو"، یک شرکت تولید کننده آلومینیوم نروژی است که به شدت به تولید منیزیم در چین وابسته است ."هالور مولاند"، معاون ارشد این شرکت در این باره گفته است: ما نگران در دسترس بودن منیزیم هستیم. وی در عین حال گفت که ترکیبی از موجودی ما و تحویل هایی که در راه است برای امسال امنیت خوبی به ما می دهد.

مولاند همچنین گفت: تولید آلومینیوم برای صنعت خودرو هنوز قطع نشده است. اما اگر قطع برق در چین و محدودیت های تولید منیزیم تا سال 2022 ادامه داشته باشد ممکن است اوضاع تغییر کند.

در آخرین اجلاس سران شورای اروپایی در بروکسل در اواخر اکتبر هم آنگلا مرکل ، صدر اعظم آلمان و "آندره بابیش"، نخست وزیر جمهوری چک موضوع کمبود منیزیم را مطرح کردند. این دو مقام اروپایی هر دو بر کشورهایی حکومت می کنند که صنعت خودرو نقش مهمی در آن ها ایفا می کند.

به گفته تحلیلگران نبود فلزی که بتواند جایگزینی برای منیزیم در تولید آلومینیوم باشد خطری بزرگ است. علاوه بر این موقعیت مسلط چین در بازار به این مفهوم است که سایر کشورهای تولید کننده حتی نمی توانند خلا موجود در تنگنای مداوم ایجاد شده از طرف چین را جبران کنند.

منیزیم خود به هیچ عنوان کمیاب نیست و بر عکس یکی از 10 عنصر فراوان در پوسته زمین است که در مواد معدنی متعدد و همچنین سبزی برگ گیاهان وجود دارد. اما چین در تولید این عنصر بر دنیا تسلط دارد. از حدود 1.09 میلیون تن منیزیم تولید شده در سراسر جهان در سال 2020 886000 تن از چین بوده و بعد از آن کشورهای روسیه و ایالات متحده با 65 هزار تن تولید منیزیم قرار گرفتند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما