سودآورترین تولیدکنندگان لوازم خانگی در بورس

کدخبر: 452496
کارشناس بازار سرمایه گفت: ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی سبب می‌شود که وضعیت برخی از نماد‌های تولیدکننده لوازم خانگی در شرایط بهتری قرار بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان ، کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه با تحلیل نماد‌های شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی در بورس بیان کرد: در حوزه لوازم خانگی در بورس ۶ نماد قابل بررسی وجود دارد. نمادهای لپارس، لخانه، لابسا، لبوتان، لخزر و لازما از جمله این نماد‌ها هستند.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به روند تغییرات سودآوری این شرکت‌ها افزود: با توجه به رشد قیمت دلار در سال ۹۶، در سال ۹۷ رشد سود عملیاتی اکثر این شرکت‌ها بالا بوده است، به طوری که لخانه ۷۸۷ درصد سود عملیاتی بیشتری نسبت به سال قبل‌تر یعنی ۹۶ شناسایی کرده بود.

او در ادامه افزود: البته این رشد فقط به یک شرکت محدود نشد و در سال ۹۷ اکثر شرکت‌های گروه لوازم خانگی وضعیت مطلوبی داشته اند که در نمودار به طور دقیق قابل مشاهده است. اما بعد از لخانه به ترتیب لابسا و لخزر رشد ۳۱۶ و ۳۷۷ درصدی در سود عملیاتی خود داشته اند که بیشترین رشد در سال ۹۷ بود است. سال ۹۹ نیز که دلار رشد داشت و از حدود ۱۴ هزار تومان به ۳۲ هزار تومان نیز رسید، سبب شد شرکت‌ها سود عملیاتی مناسبی داشته باشند (در نمودار زیر با رنگ آبی مشخص شده است). در کل در حوزه سود عملیاتی ضعیف‌ترین عملکرد برای نماد لازما و بهترین عملکرد برای لخانه بوده است.

بررسی نماد‌های لوازم خانگی به بهانه ممنوعیت ورود لوازم خانگی کره‌ای

آسایش در رابطه با رشد سود هر سهم در نمادهای لوازم خانگی اظهار کرد: در سال ۹۷ لابسا سود بسیار خوب و مناسبی را به ازای هر سهم شناسایی کرد. اما لازما در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کاهش سود هر سهم را داشته است. لپارس نیز در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، ۵۶ درصد کاهش سود در هر سهم را داشته است و بقیه نماد‌ها شرایط مطلوبی داشته اند.

بررسی نماد‌های لوازم خانگی به بهانه ممنوعیت ورود لوازم خانگی کره‌ای

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: موضوع بعدی که می‌توان این شرکت‌ها را با یکدیگر بررسی و مقایسه کرد درصد رشد قیمت سهام این شرکت‌ها است. بیشترین رشد این شرکت‌ها مربوط به سال ۹۸ بوده است. لپارس در سال ۹۸ هزار و ۲۷۴ درصد رشد قیمتی داشته و بعد از آن لبوتان در جایگاه دوم قرار گرفته است. همچنین در سال ۹۹ لابسا وضعیت مناسبی را در بازار داشته است. در این سه سال نیز تنها یک سال نماد لخانه کاهش ۲۵ درصدی را در انتهای سال خود داشته است.

بررسی نماد‌های لوازم خانگی به بهانه ممنوعیت ورود لوازم خانگی کره‌ای

آسایش در ادامه در رابطه با نرخ رشد این نماد‌ها نیز گفت: نرخ رشد لابسال در بحث سود هر سهم بسیار مناسب بوده است که آن نیز به دلیل سودی بوده که در سال ۹۷ شناسایی کرده است. در کل میانگین نرخ رشد این شرکت‌ها وضعیت مناسبی دارند و در حوزه‌های مختلف نرخ رشد مثبتی را داشته اند.

بررسی نماد‌های لوازم خانگی به بهانه ممنوعیت ورود لوازم خانگی کره‌ای

او در آخر تصریح کرد: ممنوعیت ورود لوازم خانگی کره جنوبی سبب می‌شود که وضعیت این نماد‌ها در شرایط بهتری قرار گیرند و شرکت‌ها‌یی که رشد سود عملیاتی مناسبی داشته اند مثل شرکت لخانه، لابسال و لخزر می‌توانند شرایط خوبی را تجربه کنند. البته ذکر یک نکته ضروری است که این ممنوعیت شامل لوازمی است که در داخل کشور تولید می‌شود. بنابراین شرکت‌های که این لوازم را تولید می‌کنند مانند لپارس و لخزر می‌توانند وضعیت بهتری داشته باشند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما