پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

بازار ارز چشم انتظار مذاکرات/اصلاح قیمت‌ها در بازار؟

کدخبر: 454047
قیمت دلار در بازار ارز امروز شنبه 22 آبان 1400 با توجه به قیمت دلار از کانال هرات و مسیر درهم صعودی است اما در مقابل این سیگنال‌های خبری از مذاکرات برجام و آزادسازی ۵/ ۳ میلیارد دلار هم می تواند دلار را به دوربرگردان هدایت کند.

به گزارش اقتصادنیوز ، هفته گذشته قیمت دلار در بازار ارز تهران غوغا به پا کرد. این اسکناس آمریکایی در روز پنجشنبه رکورد زد و ۱۵۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و در محدوده قیمت ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت.

پیش بینی  قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی  شب گذشته قیمت دلار  بر روی 28 هزار و 330 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت چهارشنبه شب 30 تومان بالاتر بود. چهارشنبه شب در معاملات پشت خطی  قیمت دلار  بر روی 28 هزار و  300 تومان قرار داشت.  

اولین واکنش قیمت دلار به آزادسازی ارزهای بلوکه شده /دلار گران شد

 

بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال افزایش قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز شنبه 22 آبان 1400 روند صعود را دنبال می کند.
 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم 

قیمت درهم  در انتهای  معاملات نقدی روز پنج شنبه با 7 هزار و 760 تومان بسته شد.  قیمت درهم  پشت خطی دیشب نسبت به معاملات نقدی 5 تومان پایین تر رفت و با  7 هزار و 755 تومان معامله شد

قیمت طلایی درهم  شب گذشته  بر روی 7هزار و 760 تومان قرار گرفت  که نسبت به قیمت چهارشنبه شب 70 تومان بالاتر بود. چهارشنبه شب  قیمت طلای درهم 7 هزار و 690 تومان اعلام شده بود. بنابراین از کانال قیمت دلار از مسیر قیمت درهم  سیگنال افزایش قیمت دلار مخابره شد. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی شب  گذشته  بر روی 28 هزارو 460تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی چهارشنبه شب  20 تومان بالاتر بود . این بدین معناست که معامله گران  فردایی بازار ارز امروز  شنبه 22 آبان 1400 را افزایشی پیش بینی کرده اند.

البته از طرفی هم با توجه به سیگنال‌های خبری  از مذاکرات برجام و خبر  آزادسازی ۵/ ۳ میلیارد دلار ارز بلوکه شده، می توان گفت که احتمالا دلار نیاز به یک دوره اصلاحی دارد. با توجه به انتشار اخبار مثبت، این روند می‌تواند در ابتدای هفته جاری رخ دهد. 

  سیگنال‌های خبری  از مذاکرات برجام

در حالی که بسیاری از فعالان بازار، عنوان کرده بودند که علائم مثبتی درخصوص لغو تحریم‌ها مشاهده نمی‌شود، روز گذشته، مسوولان ایرانی از مذاکرات با کشورهای اروپایی ابراز رضایت کردند. علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: گفت‌وگوهای خیلی خوبی را با مقامات سیاسی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس داشتم و گفت‌وگوها در عین حالی که صریح و جدی بود، ولی سازنده و روبه جلو بود.

به گفته او، یکی از موضوعات مهم در دستور کار گفت‌وگوها، این است که ما به تضمین‌هایی دست پیدا کنیم که از تکرار مجدد نقض فاحش یک توافق بین‌المللی جلوگیری کنیم.

این موضوع باعث شد بسیاری نسبت به آینده مذاکرات و لغو تحریم‌ها امیدوار شوند. البته که بازار برای تغییر مسیر نیاز به مولفه‌های دیگری نیز دارد. یکی از موضوعاتی که می‌تواند جو بازار را تغییر دهد، آزادسازی برخی از منابع ارزی است.

   آزادسازی ۵/ ۳ میلیارد دلار

روز گذشته یکی از چهره‌های رسانه‌ای، عنوان کرد که بیش از ۵/ ۳ میلیارد دلار از منابع مسدود شده ایران در دسترس قرار گرفته و در حال ورود به چرخه تجاری است. در این خصوص، با توجه به روند مثبت اخبار، این موضوع مورد توجه برخی از فعالان قرار گرفت. در صورت تحقق این موضوع، در آینده احتمالا عرضه افزایش خواهد یافت و روند دلاری تغییر پیدا می‌کند.

به نظر می‌رسد در هفته‌های اخیر، واردات کالاهای اساسی افزایش یافته و بی‌ارتباط به آزادسازی منابع دلاری نیست. آزاد‌سازی این حجم از ارز، فشار قیمتی را کاهش خواهد داد. البته برخی نیز نسبت به این موضوع تشکیک کردند. دلیل این موضوع اظهارنظرهای قبلی بود که مورد تایید قرار نگرفت.

  اصلاح قیمت‌ها در بازار

به نظر می‌رسد پس از چند پله افزایش دلار در انتهای هفته گذشته، دلار نیاز به یک دوره اصلاحی دارد. با توجه به انتشار اخبار مثبت، این روند می‌تواند در ابتدای هفته جاری رخ دهد. به نظر می‌رسد با توجه به کاهش محدودیت‌های کرونایی و افزایش نیاز به ارز در معاملات، تقاضا نیز روند افزایشی داشته است.

اگر سیاستگذار در ابتدای هفته در بازار حضور پررنگی داشته باشد می‌تواند دلار را به دوربرگردان هدایت کند. اما در صورتی که معامله‌گران اخبار مثبت را نادیده بگیرند و همچنان در باند سبقت حرکت کنند، افزایش کم‌دامنه دلار نیز دور از ذهن نخواهد بود.

در شرایط کنونی، به نظر می‌رسد که لنگر قیمتی دلار، تحت تاثیر اخبار لغو تحریم‌ها قرار گرفته است. بنابراین اگر این اخبار مثبت در روزهای آینده نیز تداوم یابد، دلار در کریدور قیمتی مدنظر سیاستگذار قرار خواهد گرفت. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما