بسته خبری اقتصادنیوز 22 آبان 1400

خودروسازان به عقب بازگشتند/5 افزایش سرمایه جدید

کدخبر: 454054
اقتصادنیوز: مهمترین سوژه این روزها مربوط به گمانه زنی از دو تصمیم اساسی دولت درباره تعیین تکلیف دلار 4200 تومانی و مخالفت با افزایش قیمت خودرو است.

به گزارش اقتصادنیوز ، مهمترین رویدادها همزمان با نزدیک شدن به دور جدید از مذاکرات وین، با اخبار مربوط به این رویداد دنبال شد. علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در دور جدیدی از سفر به اروپا با طرف های اروپایی ، آلمان، انگلیس و فرانسه تاکید کرد که دیدارها سازنده و روبه جلو بود. باقری البته در روز جمعه با همتای اسپانیایی و انریکه مورا، معاون اتحادیه اروپا به دیدار نشست و دو طرف روی لغو تحریم های یکجانبه ایران تاکید کردند. روسیه گفته خواستار لغو تحریم ها در دور جدید مذاکرات خواهد بود. ایران هم امروز زبان امیر عبداللهیان، وزیر خارجه در یک پیام اینستاگرامی روی لغو تحریم ها به عنوان تنها راه توافق دو طرف در معاده برجام تاکید کرد. کاملا هریس معاون رئیس جمهور امریکا اما تاکید کرده فرصت مذاکرات تا ابد نیست و نباید فرصت ها را از دست داد.

دولت قیمت وکیوم باتوم را تعیین کرد

همسو با اخبار مربوط به مذاکرات، دو گمانه زنی در روز پنج شنبه و جمعه، بسیاری از بازارها را با تردید روبه رو کرد. همزمان با مخالفت رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو، حالا خبر رسیده که به احتمال زیاد یک جلسه فوری با حضور خودروسازان در وزارت صمت روز شنبه 22 آبان برگزار میشود. به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت های خودروساز داخلی مکلف شدند افزایش قیمت تولیدات خود را ملغی کنند و به قیمت های قبل بازگردانند. ایران خودرو و گروه خودروسازی سایپا هم به دنبال این تصمیم دولت، اعلام کرد: پیرو تصمیمات گرفته شده ، قیمت محصولات این مجموعه به قبل بازمی‌گردد. همچنین پیرو مصوبه جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس جمهور ، قیمت 25 کالای اساسی اعلام شد.

در خبر دیگری که در ارتباط با شیوه قیمت گذاری وزارت نفت اعلام شد؛ دولت قیمت وکیوم باتوم را هم تعیین کرد. وزارت نفت مکلف است هر تن وکیوم باتوم را 7.5 میلیون تومان دراختیار کارخانه های قیر قرار دهد.

در خبر دیگری هم اگرچه احمد توکلی، اقتصاددان حاضر در نشست با رئیس جمهور از احتمالا حذف دلار 4200 تومانی خبر داده بود اما خوش چهره دیگر اقتصاددان حاضر در آن نشست عنوان کرده که بعید دولت دلار 4200 تومانی را به این راحتی کنار بگذارد. این تردیدها و گمانه زنی ها مبنی بر عدم احتمال دلار 4200 تومانی در سند لایحه بودجه 1401 جزو رویدادهایی است که نسبت به آن همچنان حساسیت ها بالاست.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد هم درحالی با اشاره اینکه بانک ها قلک نیستند و بهتر است با سهام وام داده شود، عنوان کرده، بررسی جزئیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه تا یک ماه آینده در کمیسیون اقتصادی مجلس به پایان می‌رسد.

وزارت نفت: برنامه ای برای افزایش قیمت گاز نداریم

جواد اوجی، وزیر نفت هم روز جمعه در اظهاراتی گفته است، هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت گاز مطرح نیست. بر مبنای صحبت های او ۲۵ درصد مشترکین پرمصرف و بدمصرف گاز که نزدیک ۵۰ درصد گاز خانگی را مصرف می‌کنند، مشمول جریمه خواهند شد.

این در حالی است که میزان مصرف گاز امسال حدود ۱۲ درصد افزایش یافته، در حالی که میزان تولید گاز تغییری نکرد. همچنین براساس گزارش اوپک، تولید نفت ایران ۱۰ هزار بشکه در روز در اکتبر نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافت و از ۲.۴۹۲ میلیون بشکه در روز به ۲.۵۰۲ میلیون بشکه در روز رسید.

چرا تولید ذوب آهن و فولاد خوزستان کاهش یافت

در خصوص مهمترین اخبار شرکت ها هم شنیده شد:

#تجلیح | تعداد ۹.۳ میلیارد سهم ناشی از سلب حق تقدم تجلی توسعه معادن و فلزات در نماد معاملاتی تجلیح با قیمت هر سهم ۱۰۰ تومان از تاریخ ۲ آذر تا ۱۶ آذر توسط توسط هیات پذیرش اوراق بهادار در بازار دوم فرابورس پذیره نویسی می‌شود.

#شپنا | حلال 402 و گوگرد پالایش نفت اصفهان به 10 کشور صادر می‌شود.

#فلامی | لامیران از دستورکار تامین روغن مورد نیاز خبر داد.

#قرن | پدیده شیمی قرن از عدم تناسب رشد قیمت فروش نسبت به بهای تمام شده خبر داد.

#فروی | ذوی روی اصفهان علت کاهش تولید و فروش را قطع سراسری برق اعلام کرد.

#فولاژ | فولاد آلیاژی ایران عامل اصلی کاهش فروش و تولید تجمیعی 7 ماهه را محدودیت سراسری برق اعلام کرد.

#گشان ‌| مدیر عامل بانک صادرات ایران در جلسه مشترکی با مدیران شرکت توسعه در محضر نماینده قوه قضاییه آمادگی بانک صادرات ایران (#وبصادر) به عنوان سهامدار عمده در مورد بازارگردانی و مدیریت سهام شرکت و نیز تامین مالی و اعطای تسهیلات مورد نیاز شرکت را اعلام کرد.

#فخوز | 530.5 هزار تن شمش در 7 ماه امسال در فولاد خوزستان به دلیل قطعی برق تابستان از دست رفت.

#ارفع | عامل اصلی توقف و اختلال در تولید و عدم تامین تحقق برنامه ها، قطعی برق بود

#ذوب | ذوب آهن اعلام کرد: کاهش حجم تجمیعی تولید و فروش در 7 ماه ابتدایی امسال، توقف قطع نورد ناشی از قطع برق بود.

جزییات 5 افزایش سرمایه

در خصوص افزایش سرمایه ها هم مطرح شد:

#شاوان | گزارش توجیهی هیئت مدیرة پالایش نفت لاوان به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از 114.3 میلیارد تومان به 800 میلیارد تومان از محل سود انباشته به منظور تامین منابع مالی جهت اجرای طرح توسعه شرکت با عنوان احداث واحدهای تقطیر در خلاء (VB) و قیر سازی به تصویب هیئت مدیره رسید و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.

#نشار | گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از 400 میلیون تومان به 551.3 میلیارد تومان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به تصویب هیئت مدیره رسید.

#شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان از افزایش سرمایه از 15 میلیارد تومان به 37.5 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی و سود انباشته خبر داد.

#زملارد | مجوز افزایش سرمایه ۱۶۷درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی صادر شد.

#سکرما | گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهادافزایش سرمایه از 99.1 میلیارد تومان به 150 میلیارد تومان از محل سود انباشته به تصویب هیئت مدیره رسید و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.

زمان و مکان برگزاری 6 شرکت

درباره زمان و مکان برگزاری مجامع هم آمده است:

#شدوص | جلسه مجمع عمومی این شرکت با دستورکار افزایش سرمایه در تهران (دفتر مرکزی شرکت دوده صنعتی پارس واقع در خیابان آفریقا نرسیده به پل میرداماد کوچه سپیدار پلاک 12) در ساعت 10 یکشنبه 30 آبان برگزار میشود.

#شفا | جلسه مجمع عمومی شفا دارو که در تهران (داروسازی جابرابن حیان، واقع در کیلومتر 5 جاده مخصوص کرج) در اعت 14 دوشنبه یکم آذر برگزار می‌شود.

#وملل | جلسه مجمع عمومی موسسه ملل در تهران (حاشیه بزرگراه همت خیابان شیراز جنوبی، نبش کوچه رضوان ساختمان مرکزی موسسه اعتباری ملل) در ساعت 10 یکشنبه 30 آبان برگزار می‌شود.

#وصندوق | جلسه مجمع عمومی این شرکت در تهران (خیابان شیراز جنوبی، خیابان بیست متری زرتشتیان، بعد از گلستان پلاک 11 سالن خلیج فارس) در ساعت 11 دوشنبه یکم آذر برگزار می‌شود.

#غبشهر | جلسه مجمع عمومی صنعتی بهشهر با دستورکار افزایش سرمایه در تهران (بزرگراه فتح، بعد از سه راه تهرانسر، کیلومتر 8، صنعتی بهشهر) در ساعت 10 یکشنبه 30 آبان برگزار میشود.

#سشرق | جلسه مجمع عمومی این شرکت در تهران (میدان ونک- اتوبان حقانی- بعد از کتابخانه ملی- تقاطع همت- هتل بزرگ ارم. سالن همایش نگین) در ساعت 14 روز شنبه 29 آبان برگزار میشود.

  • 1598357467_bourseforum_ir-sabzbourse
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما