قیمت سکه مرز حساس را از دست داد /تب صعودی دلار کاهش یافت

کدخبر: 455467
بعد از دو هفته پرنوسان، قیمت دلار به مرز 28 هزار تومان نزدیک شد، بازار دلار ظرفیت خبری شدن را دارد، اما فعالان بازار سکه محتاطانه حرکت می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، قیمت دلار آمریکا در دو هفته گذشته تغییرات نسبتا شدیدی را به ثبت رساند. در هفته گذشته قیمت دلار مسیر صعودی را دنبال کرد و در روز شنبه این هفته روی 28 هزار و 720 تومان قرار گرفت که از ابتدای سال بی‌سابقه بود، از آن پس تب صعودی قیمت دلار فروکش کرد و قیمت قدری کاهش یافت. قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی 28 هزار و 190 تومان قرار داشت. دلار معاملات امروز را با قیمت 28 هزار و 210 تومان آغاز کرد و در ادامه تا 28 هزار و 150 تومان پایین آمد.

2a8BOaaroAPN

بازار دلار در انتظار شروع دور جدید مذاکرات

دور جدید مذاکرات احیای برجام هشتم آذر ماه شروع می‌شود و در هفته آینده رئیس سازمان انرژی اتمی به ایران سفر خواهد کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نتیجه‌بخش بودن مذاکرات را منوط به اراده جدی طرف آمریکایی برای لغو تحریم‌ها می‌داند و آمریکا معتقد است ایران در حال دامن زدن به تنش‌های منطقه‌ایست. فعالان بازار با نزدیک شدن به دور جدید مذاکرات اخبار برجامی را با دقت دنبال می‌کنند و بازار ظرفیت خبری شدن را دارد. برخی اخبار و شواهد از رشد درآمدهای ارزی کشور در دولت جدید حکایت دارند، اما به نظر می‌رسد فاکتور عدم اطمینان در تعیین مسیر قیمتی دلار تاثیرگذارتر بوده است. فعالان بازار برآورده‌های خود را بر اساس کسری بودجه بالای دولت و تورمی که این کسری بودجه، ظرفیت ایجاد آن را دارد شکل داده‌اند و قیمت دلار تا حدی ناپایدار شده است.

 

قیمت سکه مرز حساس را از دست داد

قیمت طلا در ساعت 12 و 30 دقیقه عصر امروز به وقت ایران روی 1865 دلار قرار داشت. مقاومت طلا بالای مرز 1850 دلار امیدوارکننده بود، اما قیمت سکه در شروع معاملات امروز مرز 12 میلیون و 500 هزار تومان را از دست داد و با افت 65 هزار تومانی نسبت به عصر دیروز روی 12 میلیون و 490 هزار تومان قرار گرفت. افت قیمت سکه تحت تاثیر نوسانات نزولی قیمت دلار اتفاق افتاد. حباب قیمتی سکه با احتساب قیمت 28 هزار و 150 تومان برای دلار حدود 1 درصد به دست می‌آمد که نسبتا کوچک بود و از پایداری تقاضا و حرکت محتاطانه فعالان بازار سکه حکایت داشت.

 

قیمت یورو به کانال 31 هزار وارد شد

قیمت یورو که روز گذشته 32 هزار و 7 تومان بود، امروز قدری افت کرد و با ورود به کانال 31 هزار تومان روی 31 هزار و 964 تومان قرار گرفت. افت قیمت یورو آزاد در حالی اتفاق افتاد که قیمت یورو سنا و متشکل تغییراتی مثبت را در آخرین روز هفته به ثبت رساند. قیمت یورو سنا با رشد 389 تومانی روی 30 هزار و 896 تومان قرار گرفت. قیمت یورو متشکل نیز 267 تومان رشد کرد و روی 30 هزار و 480 تومان ایستاد.

2a8BOaaroAPN

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار قدری کاهش یافت. قیمت یورو سنا و متشکل بر خلاف یورو آزاد رشد کرد. قیمت سکه مرز حساس را از دست داد. بازار انتظار شروع دور جدید مذاکرات را می‌کشد و فضای بازار مستعد خبری شدن است.

تیتر یک
  • موانع همچنان باقی است!

    اقتصادنیوز: اهمیت مذاکرات این هفته برای دیپلمات‌های اروپایی تأکید بر سرنوشت مذاکرات هسته‌ای ایران است، طرف ایرانی…

از دست ندهید
بلیط هواپیما