طرح مهم صنعت برق در مجلس/ دستورکار جدی بهارستانی ها

کدخبر: 455809
طرح مهم صنعت برق مجلس در حال نهایی شدن است.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از ایرنا، مالک شریعتی روز شنبه در افتتاحیه ششمین کنفرانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر، افزود: به دنبال خاموشی های تابستان امسال کمیسیون انرژی مجلس مصمم به ارائه طرحی برای مانع زدایی از صنعت برق شد.

وی ادامه داد: طرح تدوین شده پس از نهایی شدن در کمیسیون برای تایید نهایی به صحن علنی مجلس ارسال و سپس اجرایی خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این طرح ۶ سرفصل مخصوص انرژی های تجدیدپذیر دارد.

شریعتی یکی از این موارد این طرح را تکلیف صنایع در بحث احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی با حداقل هزارمگاوات از محل انرژی های تجدید پذیر اعلام کرد و گفت: تلاش برای اجرایی و دائمی شدن بند"ز" تبصره ۱۵ است تا به صورت سالانه تا ۵ سال یک درصد برق مشترکان صنایع از محل انرژی های تجدید پذیر تامین شود.

وی استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید را یکی دیگر از راهکارها برشمرد که مورد تاکید جدی قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: تاکید بر خرید حداقل هزار مگاوات از انرژی‌های تجدید پذیر یکی دیگر از راهکارها برای توسعه انرژی های تجدید پذیر است.

شریعتی به قانون برنامه ششم توسعه(۱۳۹۵_ ۱۴۰۰) مبنی بر استفاده ۲۰ درصد برق دستگاه های اجرایی از محل انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کردو خاطرنشان ساخت: این مصوبه اجرایی نشده بنابراین در مجلس با یک تغییر کوچک تلاش می کنیم اجرایی شود.

وی افزود: طبق این تغییر دستگاه ها دو سال مهلت دارند شدت مصرف خود را کاهش دهند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از انحصاری بودن صادرات برق توسط وزارت نیرو ادامه داد: طبق این طرح تلاش می شود تولید کنندگان برق از انرژی های تجدید پذیر با الزام به تامین داخل مازاد برق خود را بتوانند صادر کنند.

شریعتی به مشکل تامین گاز در اثر کاهش فشار مخزن در پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: طرحی برای فشار افزایی مخزن گاز پارس جنوبی با کمک صنایع فلزی و پتروشیمی تهیه می شود که صنایع فلزی و پتروشیمی با تشکیل یک کنسرسیوم در این زمینه فعال خواهند شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما