سفر 3 روزه به استانبول چقدر آب می خورد؟

کدخبر: 464032
هزینه یک سفر معمولی و سه‌روزه به استانبول برای هر نفر بین هشت‌ونیم تا ۱۳ میلیون تومان خواهد بود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فرارو، هزینه یک سفر معمولی و سه‌روزه به استانبول برای هر نفر بین هشت‌ونیم تا ۱۳ میلیون تومان خواهد بود. این رقم با احتساب بلیط رفت‌وبرگشت تهران – استانبول، هتل سه‌ستاره، وعده‌های غذایی، خرید لباس و بازدید از مراکز تفریحی و ... محاسبه شده است. بلیط رفت‌وبرگشت تهران – استانبول طی روز‌های آینده بین پنج تا هشت میلیون تومان فروخته می‌شود. اقامت در هتل‌های سه‌ستاره استانبول از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه دارد و به این خرج‌ها می‌توانیم یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای خرید لباس و بلیط پارک‌آبی یا دیگر مراکز تفریحی اضافه کنیم. با فروکش کردن کرونا و بالا رفتن اشتیاق ایرانی‌ها برای مسافرت بازار تور‌های گردشگری هم حسابی داغ شده و الان می‌شود ارزان‌ترین تور سه‌روزه به استانبول را با قیمت شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رزرو کرد. البته تور سه روزه و ۵۰ میلیون تومانی هم وجود دارد.

سقوط ارزش لیر ترکیه

به گزارش فرارو، قیمت لیر ترکیه درست یک هفته پیش به کمترین سطحش در تاریخ رسید. آن روز صرافی‌های ترکیه هر اسکناس دلار را با قیمت ۱۶.۴ لیر می‌فروختند و در کشور خودمان ارزش این اسکناس به هزار و ۶۸۰ تومان رسیده بود. البته الان اوضاع برای لیر ترکیه نسبت به هفته قبل خیلی بهتر شده و قیمتش در تهران از دو هزار و ۶۰۰ تومان عبور کرده است ولی دو موضوع را نباید فراموش کنیم. اولا قیمت دو هزار و ۶۰۰ تومانی لیر نسبت به همین یک سال قبل حدود هزار تومان پایین آمده. دوما از ابتدای سال تا پایان آذر که دلار ۲۰ درصد، درهم ۱۹ درصد و یورو و پوند ۱۴ درصد رشد قیمت داشتند، ارزش لیر ترکیه ریزش ۳۰ درصدی را تجربه کرده است. دلایل افت قیمت لیر به موضوع ما ربطی ندارد اما همزمان با کاهش ارزش این اسکناس بسیاری از ایرانی‌ها ترکیه را به‌عنوان مقصد سفرشان انتخاب می‌کنند.

 

قیمت بلیط پرواز به استانبول

ارزان‌ترین بلیط یک‌طرفه به مقصد استانبول دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان قیمت دارد. بلیطی که از سوی ایران‌ ایرتور برای روز جمعه سوم دی درنظر گرفته شده است. بلیط یک‌طرفه برای استانبول در هواپیمایی قشم‌ایر بین دو میلیون و ۹۷۰ هزار تومان تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. همچنین ماهان‌ایر بلیط یک‌طرفه برای استانبول را چهارمیلیون و ۶۹۰ هزار تومان می‌فروشد اما اگر سراغ قیمت بلیط پرواز‌های خارجی برویم ممکن است برای پرواز تهران – استانبول با رقم ۷۸ میلیون تومان هم روبرو شویم! پرواز روز جمعه سوم دی ۱۴۰۰ فلای‌دبی از فرودگاه امام خمینی به مقصد استانبول دقیقا با همین قیمت فروخته می‌شود. البته این پرواز یک توقف در فرودگاه دبی خواهد داشت. همین بلیط را هواپیمایی قطر با دو نرخ ۲۵ و ۲۶ میلیون تومان در دو ساعت مختلف می‌فروشد.

بلیط رفت‌وبرگشت تهران – استانبول در هواپیمایی قشم‌ایر از پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و پرواز‌های چارتر شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارند.  تاریخ رفت روز پنجشنبه دوم دی است و تاریخ برگشت، سه روز بعد یعنی یکشنبه پنجم دی خواهد بود. در هواپیمایی ایرا‌ن‌ایرتور بلیط رفت و برگشت تهران – استانبول را بین پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌فروشند و نرخ بلیط رفت و برگشت تهران – استانبول در هواپیمایی ماهان بین هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تا هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. بین پرواز‌های خارجی هم بلیط رفت‌وبرگشت تهران – استانبول برای تاریخ‌های سوم و ششم دی بین ۱۲ تا ۱۹ میلیون تومان خواهد بود.

قیمت هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در استانبول

هزینه سه شب اقامت در استانبول برای هر نفر حداقل ۵۰۰ هزار تومان است. این رقم برای اقامتگاه‌های بدون ستاره محسوب می‌شود و برای رزرو اتاق یک‌نفره در هتل یا هاستل‌های دو‌ستاره باید دست‌کم یک میلیون تومان و نهایتا دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان کنار گذاشت. حالا اگر شخصی بخواهد در هتل‌های نسبتا معمولی سه‌ستاره، سفر سه روزه خود را بگذارند باید بین یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرج کند و هزینه سه‌شب اقامت در هتل‌های پنج ستاره استانبول هم از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا رقم شگفت‌انگیز ۶۹ میلیون تومان ادامه پیدا می‌کند. اجازه بدهید خیلی دقیق‌تر قیمت برخی از هتل‌های معروف استانبول را زیرنظر بگیریم. نزدیک میدان تقسیم، هتل هیلتون چهار ستاره، اتاق یک نفره را برای سه شب سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت گذاشته است. همان حوالی هتل دیوان، قیمت سه شب اقامت در اتاق یک نفره را چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار داده است. همچنین هزینه سه شب اقامت در هتل فورسیزن که یکی از هتل‌های پنج ستاره و نزدیک دریا به‌شمار می‌رود، برای سه شب حدود ۴۳ میلیون تومان است.

قیمت تور‌های گردشگری

ارزان‌ترین تور سه‌روزه به استانبول در روز‌های پیش‌رو برای یک نفر از شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. در این تور به هتل رایدار می‌روید و صبحانه هم دارید. خدمات این تور شامل یک وعده غذایی، خرید نیمروزی به همراه لیدر فارسی‌زبان، بیمه مسافرتی و تست کرونا ۱۵۰ لیری است. مسیر رفت‌وبرگشت هم از طریق هواپیمایی ایران‌ایر طی می‌شود. قسمت بد ماجرا، شرایط کنسلی این تور است. چون درصورت کنسلی هیچ درصدی از پولتان را پس نمی‌دهند. اگر با ۱۰ میلیون تومان دنبال تور سه روزه استانبول باشیم، چی؟ با ۱۰ میلیون تومان امکان اقامت در هتل‌های چهار ستاره را پیدا می‌کنید. پروازتان هم با هواپیمایی ماهان خواهد بود. در روز‌های پیش‌رو هزینه گران‌ترین تور سه روزه به مقصد استانبول به حدود ۵۰ میلیون تومان رسیده است. در این تور راهی هتل پنج‌ستاره ریتزکارلتون می‌شوید و سفر برگشتتان هم با هواپیمایی ماهان است. برخی از سایت‌هایی که کارشان ارائه تور‌های گردشگری محسوب می‌شود، محبوب‌ترین هتل‌های ایرانی‌ها را در استانبول مشخص کرده‌اند. تور سه‌روزه استانبول با قیمت ۱۶ میلیون تومان محبوب‌ترین تور ایرانی‌ها در روز‌های اخیر بوده است. در این تور شما را به هتل تقسیم می‌برند و پرواز رفت و برگشت از طریق هواپیمایی ایران‌ایر است.  بیمه مسافرتی، تست کرونا ۱۲۰ لیری، تورلیدر فارسی‌زبان و یک گشت خرید نیمروزی رایگان به همراه یک وعده غذایی هم از دیگر نکات این تور محسوب می‌شود.

هزینه خوراک، تفریح‌ و خرید لباس در استانبول

به گزارش فرارو، هزینه یک وعده غذای ارزان قیمت در استانبول از ۱۵ لیر شروع می‌شود و تا ۳۰ لیر ادامه پیدا می‌کند. مثل کوفته ترکی که به پول خودمان بین ۳۵ تا ۷۰ هزار تومان ارزش دارد. اگر بخواهیم در رستوران‌های معمولی استانبول غذا بخوریم احتمالا ۶۰ لیر باید پرداخت کنیم. چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان. درباره قیمت گران‌ترین غذا‌های استانبول -یا اصلا هر جای دیگری- نمی‌شود با اطمینان صحبت کرد، اما مثلا در منو رستوران نیکول استانبول غذا‌های ۶۰۰ لیری به‌چشم می‌خورد که با یک ضرب و تقسیم ساده ارزش آن معادل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

هزینه بازدید از کاخ طوپقاپو ۶۰ لیر است. این ۶۰ لیر -۱۵۰ هزار تومان- را برای بازدید از محل اداره امپراتوری عثمانی می‌پردازید و بلیط پارک آبی آکوامارین هم تقریبا با همین قیمت فروخته می‌شود. بازدید از باسلیکا سیترن که یک آب انبار ساخته شده در هزار و ۵۰۰ سال پیش محسوب می‌شود، ۵۰ هزار تومان است و استفاده از حمام ترکی هم بین ۷۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان هزینه دارد. در مراکز خرید اوت لت ترکیه که محصولات ارزانقیمتی دارند شلوار جین را با ۵۰ تا ۷۰ لیر یعنی ۱۲۵ هزار تومان تا ۱۷۵ هزار تومان می‌توانید تهیه کنید. یک لباس ساده و معمولی زنانه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیر -۳۰۰ تا ۳۷۵ هزار تومان- ارزش دارد. همچنین خرید از برند معروفی مثل لاکست در استانبول می‌تواند یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تمام شود.

مجموع هزینه‌ها برای سفر به استانبول

 

هزینه سفر معمولی به استانبول برای یک نفر الان معادل هشت‌ونیم تا ۱۳ میلیون تومان است، اما اینکه چطور به این رقم رسیدیم را باید خلاصه‌وار مرور کنیم. برای بلیط رفت‌وبرگشت تهران – استانبول از هواپیمایی‌های داخلی باید پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان کنار بگذاریم. هزینه سه‌شب اقامت در یک هتل معمولی و سه‌ستاره به‌همراه صبحانه در استانبول بین یک میلیون و ۲۰۰ تا دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. خوردن یک وعده غذای معمولی بین ۹۰ تا ۱۷۵ هزار تومان هزینه دارد و به‌این ترتیب با احتساب شش وعده غذایی در سه روز، بین ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان فقط برای غذا خرج می‌شود. اگر بخواهیم ظرف اقامت سه روزه در استانبول در برنامه‌هایمان بازدید از یک مرکز تفریحی یا پارک‌آبی هم داشته باشیم، چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان به هزینه‌ها اضافه می‌شود و خرید یک پیراهن از برند لاکست هم یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان آب می‌خورد.

 هزینه‌های سفر سه‌روزه به استانبول

بلیط رفت‌‌وبرگشت هواپیما

۵.۲ تا ۸.۱ میلیون تومان

هتل سه‌ستاره با صبحانه

۱.۲ تا ۲.۳ میلیون تومان

هزینه غذا طی سه روز

۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان

بلیط پارک‌آبی یا بازدید از مراکز تفریحی

۱۷۵ هزار تومان

خرید پیراهن از برند لاکست

۱.۴ میلیون تومان

جمع هزینه‌ها

۸.۴۷۵ میلیون تومان تا ۱۲.۹۷۵ میلیون تومان

 
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما