روند نزولی شاخص کل بورس / تداوم خروج سهامداران از بازار سهام

کدخبر: 465254
اقتصادنیوز: امروز شاخص کل اندکی افت کرد و برای چهارمین روز پی‌درپی پول حقیقی از بازار سهام خارج شد، اما قیمت بیشتر سهم‌ها افزایشی بود.

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 7 دی ماه، 59 درصد نمادهای بازار سهام افزایش قیمت داشتند و شاخص کل هم وزن هزار و 977 واحد صعود کرد.

بورس

نزول شاخص کل

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و از کانال 1.4 میلیونی پائین آمد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 428 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 399 هزار و 885 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن امروز روند صعودی داشت و در پایان معاملات با رشد هزار و 977 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 367 هزار و 362 واحد ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابورس  با 109 واحد افزایش به رقم 18 هزار و 829 واحد رسید.

بورس

 

مازاد تقاضا در بازار

در پایان معاملات سه‌شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته یک درصد کاهش یافت و 105 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 47 درصد رشد کرد و در رقم 246 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد فرابورس (شرکت فرابورس ایران) با صف‌ خرید 23 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فرابورس، نمادهای خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) و خزامیا (شرکت زامیاد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 26 میلیارد تومانی داشت. پس از سدبیر، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

 

غلبه سمت صعودی بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 298 نماد رشد قیمت داشتند که 214 نماد بورسی و 84 نماد فرابورسی بودند. همچنین 194 نماد کاهش قیمت داشتند که 136 نماد بورسی و 58 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 59 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 39 درصد بازار افت قیمت داشتند.

 

تداوم خروج سهامداران

امروز برای چهارمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 129 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 28 میلیارد تومان بود. پس از فملی، شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) و شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

 

لیدرهای بازار

امروز بزرگان بازار بر خلاف اکثر نمادها افت قیمت داشتند و موجب ریزش شاخص شدند. فولاد، شستا، فملی، فارس، پارس، کویر، تاپیکو و وغدیر بزرگان قرمزپوش بازار بودند که بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «بوعلی»، «کچاد» و «خراسان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «غصینو» و «کگهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «صبا» و «شبصیر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، حآفرین و توسن پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

 

رکود معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 4 هزار و 980 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 708 میلیارد تومان بود که 14 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 17 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 486 میلیارد تومان رسید که 70 درصد از کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

 

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 131 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خگستر و حآفرین در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

 

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام خودرو با تعداد 473 میلیون و 588 هزار و 868 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خگستر تعلق داشت. نمادهای خپارس و شسینا نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
  • دو سوی سبز و قرمز بازار سهام امروز؛

    اقتصادنیوز: امروز شاخص کل بورس برای چهارمین روز متوالی نزول کرد و اغلب نمادهای کامودیتی محور بازار سهام افت قیمت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما