گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازارهای جهانی

جولان منتقدان بیت کوین در بازار قرمز

کدخبر: 466168
اقتصادنیوز: قیمت بیت کوین به کمتر از 47 هزار دلار رسیده و در بازار ریزشی این روزها، انتظارات از این ارز دیجیتال تعدیل شده اند و کسی حرف از قیمت های 100 هزار دلار و یک میلیون دلار نمی زند!

به گزارش اقتصادنیوز بیت کوین در شبانه روز گذشته هم منفی بوده و در لحظه تنظیم این گزارش، با افت حدود 2.5 درصدی، در حوالی قیمت 46960 دلار معامله می شود. حالا دیگر بازدهی هفتگی بیت کوین هم منفی شده و به منفی 7.5 درصد رسیده است.

با افت این روزهای بازار ارزهای دیجیتال، دیگر کمتر کسی حرف از تارگت های فضایی بیت کوین می زند و انتظارات از این ارز دیجیتال، واقع بینانه تر شده اند. در چنین شرایطی، منتقدان بازار ارزهای دیجیتال هم فرصت را مناسب دیده اند تا با اطمینان بیشتری انتقادهای خود از ارزهای دیجیتال را بیان کنند. یکی از این افراد پیتر شیف، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و مشاوره‌ مالی Euro Pacific Capital است که شرایط فعلی بیت کوین را با سقوط سال 2013 مقایسه کرده و گفته اگر همان اتفاقات تکرار شوند، بیت کوین تا سپتامبر 2023 به زیر 12 هزار دلار خواهد رسید.

اتریوم در یک قدمی از دست دادن 3700 دلار

اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ، در حال حاضر با افت دو درصدی در حوالی قیمت 3700 دلار معامله می شود و بازدهی هفتگی آن هم به منفی 8.5 درصد رسیده است. ارزش معاملات اتریوم در شبانه روز گذشته بیش از 12 میلیارد دلار بوده است. محدوده قیمتی 3560 الی 3700 دلار از نظر تحلیلگران تکنیکال محدوده مهمی برای اتریوم است که درصورت از دست رفتن این محدوده، قیمت آن می تواند با افتی ناگهانی و بزرگ مواجه شود.

البته اتریوم در سال 2021 وضعیت بهتری نسبت به بیت کوین داشته و افرادی که بیش از یک سال است این ارز دیجیتال را در سبد خود دارند، با وجود افت اخیر بازار همچنان در سود خوبی هستند.

رشد محدود آلت کوین ها

افت قیمت بیت کوین و اتریوم، مانع رشد چشمگیر سایر ارزهای دیجیتال شده است. در میان 50 ارز دیجیتال برتر بازار، بیشترین بازدهی را Cosmos و Monero با رشد حدود 3.8 درصدی داشته اند. اما Uniswap با افت 8 درصدی، بیشترین افت را در میان 50 رمز ارز برتر بازار ثبت کرده است. Aave و Algorand هم که بیش از 7 درصد افت کرده اند، در رده های بعدی هستند.

البته در مقیاس هفتگی، Cosmos با رشد 21 درصدی بهترین و Axie Infinity با افت 13 درصدی بدترین ارزهای دیجیتال در میان جدول 50 ارز برتر بوده اند.

پس از معروف شدن سریال کره ای بازی مرکب (Squid Game)، یک ارز دیجیتال با همین نام برای چند روز در بازار ارزهای دیجیتال خودنمایی می کرد که در نهایت این پروژه حدود 3 میلیون دلار از کاربران کلاهبرداری کرد و سرانجام تلخی را برای معامله گران خود رقم زد. حالا یک توکن دیگر با نام Baby Squid Game روی تابلو معاملات دیده می شود که طی شبانه روز گذشته، با رشد 863 درصدی یکی از بیشترین بازدهی ها را در میان تمام ارزهای دیجیتال رقم زده بود و تنها در چند دقیقه، از این رشد چند صد درصدی، به منفی 50 درصد رسید!

امروز در میان نمادهای منفی، GalaxyGoggle DAO ، Comet Nodes و Santa Dash افت بیش از 99 درصدی را ثبت کرده اند و منفی ترین ارزهای دیجیتال بازار بوده اند.

2.2 تریلیون دلار ارز دیجیتال

ارزش بازار ارزهای دیجیتال به 2.2 تریلیون دلار رسیده که نسبت به روز گذشته، افت 1.9 درصدی را نشان می دهد. ارزش معاملات این بازار هم 82 میلیارد دلار طی 24 ساعت بوده که از این رقم، 59 میلیارد دلار مربوط به استیبل کوین ها بوده است.

تیتر یک
از دست ندهید