پشت پرده تأخیر 5 ساعته در شروع معاملات بورس

کدخبر: 468580
معاملات آنلاین بورس فلزات لندن با تأخیر 5 ساعته شروع به کار کرد.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، معاملات در بورس فلزات لندن قرار بود در ساعت 1 بامداد روز سه‌شنبه به وقت لندن بازگشایی شود اما در نهایت در ساعت 6:15 صبح، پس از انتقال سیستم‌های معاملاتی به یک مرکز داده پشتیبان شروع شد. البته در این بازه زمانی معامله‌گران امکان خرید و فروش از طریق سامانه تلفنی این بازار را داشتند. بورس فلزات لندن یک بازار بزرگ که امکان داد و ستد از طریق تلفن را می‌دهد نیز دارد که استفاده از آن به‌خصوص از سوی بانک‌ها، کارگزاری‌ها و مشتریان نهادی که نیاز به انجام معاملات بزرگ و پیچیده دارند، رواج دارد و همچنان محبوب است.

معاملات الکترونیکی تنها حدود یک سوم از حجم کل معاملات در LME را تشکیل می‌دهد، اما معامله‌گران برای مظنه قیمت زنده به این بخش از بازار متکی هستند. بنابراین اختلال در معاملات آنلاین این بازار می‌تواند معامله‌گران بسیاری در سرتاسر دنیا را با چالش روبرو کند.

بورس فلزات لندن همچنان تعیین‌کننده روند قیمت جهانی کالاهایی از جمله مس و آلومینیوم تلقی می‌شود. روزانه حدود 64 میلیارد دلار از قراردادهای آتی از طریق این بازار مبادله می‌شود. اما این بورس با کاهش حجم معاملات مواجه است؛ اگرچه نرخ فلزات در سال 2022 صعودی قابل ملاحظه داشت اما مجموع ارزش مبادلات انجام شده از طریق این بازار در سال 2022 به کمترین میزان ظرف یک دهه اخیر رسید.

شکل‌گیری بورس فلزات لندن به قرن 19 بازمی‌گردد، اما این بازار پلتفرم تجارت الکترونیکی LMESelect خود را در سال 2001 معرفی کرد. در حالی که کف اعتراضات باز در حال حاضر باقی مانده است، نقش آن در سال گذشته به عنوان بخشی از مصالحه برای باز نگه داشتن آن کاهش یافت.

این بازار حراج در گذشته به دلیل چالش‌هایی از جمله مشکلات اتصال با ارائه‌دهندگان شبکه خارجی دچار تعطیلی غیرمنتظره شده بود؛ به نحوی که ظرف شش ماه در سال‌های 2016 و 2017 دو قطعی بزرگ داشت که باعث شد معامله‌گران به سمت خرید و دریافت قیمت تلفنی روی آورند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما