چین غول لیتیوم جهان شد

آمریکا به دنبال «طلای سفید»

کدخبر: 471188
قیمت لیتیوم در حال افزایش است به طوری که 280 درصد از ژانویه 2021 افزایش داشته است. عرضه داخلی لیتیوم به نسخه مدرن نفت تبدیل شده است.

براساس گزارش اقتصادنیوز، آمریکا مشکل تامین لیتیوم دارد. اکثر خودروسازهای بزرگ انتقال وسیله های خود به خودروهای الکتریکی را اعلام کرده اند، تسلا حدود یک میلیون خودرو را در سال 2021 تحویل داد و تعداد انگشت شماری از شرکت‌های خودروهای الکتریکی جدید مانند Rivian و Lucid در حال عرضه مدل‌های جدید از خط تولید هستند. برای تامین انرژی همه این خودروهای برقی، به باتری‌ نیاز است.

بر اساس گزارش Benchmark Mineral Intelligence، رشد خودروهای الکتریکی تا سال 2030  تقاضای بیش از 90 درصد لیتیوم را به خود اختصاص خواهد داد. اما لیتیوم در تلفن‌ها، رایانه‌ها، سرامیک‌ها، مواد دارویی نیز وجود دارد و برای ذخیره انرژی خورشیدی و باد ضروری است.

جان ایوانز، مدیر عامل شرکت لیتیوم آمریکا می گوید: «لیتیوم مانند خونی است که در بدن شما است. لیتیوم وجه مشترک در تمام فناوری‌های باتری است، بنابراین لیتیوم یک عنصر حیاتی است.» این ماده معدنی حیاتی در باتری های قابل شارژ نام «طلای سفید» را به خود اختصاص داده است و عجله برای تولید و دستیابی در این زمینه ادامه دارد.

قیمت لیتیوم در حال افزایش است به طوری که 280 درصد از ژانویه 2021 افزایش داشته است. عرضه داخلی لیتیوم به نسخه مدرن نفت تبدیل شده است. اما امروز، آمریکا بسیار عقب مانده است، به طوری که طبق سازمان زمین شناسی آمریکا، تنها 1 درصد از لیتیوم جهانی در آمریکا استخراج و پردازش می شود.

بیش از 80 درصد لیتیوم خام جهان در استرالیا، شیلی و چین استخراج می شود. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، چین بیش از نیمی از پردازش و پالایش لیتیوم جهان را کنترل می‌کند و سه چهارم کارخانه‌های باتری لیتیوم- یونی در جهان را در اختیار دارد.

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: ارزش بیت کوین در هفته اخیر تقریباً ثابت بود. سیگنال‌های فنی چشم انداز ی نزولی یا کم‌نوسان را برای این…

از دست ندهید
فلای تودی