تهران و خوزستان رکورددار تورم ماهانه شدند

مقایسه قدرت‌ خرید خانوار شهری و روستایی+نمودار

کدخبر: ۴۷۲۴۰۶
اقتصادنیوز: در بررسی تورم ماهانه خانوارهای کل کشور، استان تهران با ثبت 3.9 درصد، بیشترین نرخ تورم را در میان استان های کشور به خود اختصاص داده است. کمترین نرخ تورم ماهانه دی ماه نیز به نام استان خوزستان به ثبت رسیده که فقط 0.1 درصد تورم را در این ماه تجربه کرده است.
مقایسه قدرت‌ خرید خانوار شهری و روستایی+نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود به بررسی «شاخص قیمت مصرف کننده» پرداخته است. این گزارش به تفکیک استان ها، شاخص مصرف کننده را در مقطع زمانی دی 1400 بررسی کرده است.

برهمین اساس تورم کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کل کشور در دی ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 35.9 درصد بوده است.

تورم نقطه به نقطه کالا و خدمات مصرفی در دی ماه 1400 نیز برای خانوارهای شهری 35.8 درصد و برای خانوارهای روستایی 36.5 درصد به ثبت رسیده است.

رشد شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی طی یک سال

در گزارشی که مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف کننده منتشر کرده، «شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی» خانوارهای کل کشور  در دی ماه به عدد 388.2 رسیده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 35.9 درصد رشد داشته است.

همچنین «تغیرات شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی» خانوارهای کل کشور در دی ماه 1400 نسبت به آذرماه 1400، رشد 2.4 درصدی داشته است.

کهگیلویه و بویراحمد رکوددار بیشترین نرخ تورم

براساس آمار منتشر شده، استان کهگیلویه و بویراحمد با تورم نقطه به نقطه 44.3 درصدی در دی ماه 1400 بیشترین نرخ تورم را در میان استان های کشور را به خود اختصاص داده است.

رکورد کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز به استان سیستان و بلوچستان تعلق دارد. برهمین اساس، استان مذکور در دی ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تورم 28.9 درصدی را ثبت کرده است که کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کل کشور به تفکیک استان است.

تهران و خوزستان رکورد زد

در بررسی تورم ماهانه خانوارهای کل کشور نیز، استان تهران با ثبت 3.9 درصد، بیشترین نرخ تورم را در میان استان های کشور به خود اختصاص داده است. کمترین نرخ تورم ماهانه دی ماه نیز به نام استان خوزستان به ثبت رسیده که فقط 0.1 درصد تورم را در این ماه تجربه کرده است.

گزارش مرکز آمار نشان می دهد که در متغیر تورم ماهانه دی ماه 1400 کل خانوارها در استان های مختلف فقط 5 استان تورمی بالاتر از تورم ماهانه کشور داشته اند.

photo_2022-01-26_17-29-23

بررسی تورم بخش خوراکی و غیرخوراکی

بخش دیگری از گزارش مرکز آمار به بررسی شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی در دو گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات اختصاص دارد.

تورم نقطه‌ای دی ماه 1400 خانوارهای کشور در گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیش از 42.5 درصد رشد را نشان می دهد. و تورم ماهانه کل خانوارهای کشور در این گروه 1.7 درصد رشد را ثبت کرده است.

همچنین تورم نقطه به نقطه دی ماه امسال در گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات 32.4 درصد بوده است و تورم ماهانه این گروه عمده در دی ماه 1400 نسبت به ماه گذشته 2.7 درصد رشد داشته است.

زنجان؛ تنها استان با تورم منفی در دی ماه 1400

بخش مهمی از گزارش مرکز آمار از « بررسی شاخص قیمت مصرف کننده » به بررسی شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری در دی ماه 1400 اختصاص یافته است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 35.8 درصد رشد داشته است.

این متغییر بصورت ماهانه نیز در دی ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته حدودا 2.5 درصد رشد را نشان می‌دهد.

در تورم نقطه ای دی ماه امسال، استان کهگیلویه و بویر احمد با ثبت تورم 42.9 درصدی بیشترین نرخ تورم استانی در میان خانوار های شهری کشور را به خود اختصاص داده است. استان سیستان و بلوچستان نیز با تورم 28.4 درصدی کمترین تورم نقطه ای را داشته است.

همچنین تورم ماهانه خانوارهای شهری استان تهران در ماه دی سال جاری  3.9 درصد بوده که بیشترین تورم ماهانه خانوار های شهری است. استان زنجان با کاهش 0.4 درصدی قیمت ها در دی ماه امسال، کمترین تورم ماهانه خانوار های شهری را داشته است و تنها استانی است که در دی ماه سال جاری تورم منفی داشته است.

در بخش دیگری از این گزارش تاکید شده است که تورم نقطه‌ای دی ماه 1400 خانوار های شهری در گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات به بیش از 43 درصد رسیده است و تورم ماهانه کل خانوارهای شهری کشور در این گروه 1.7 درصد بوده است.

همچنین تورم نقطه به نقطه دی ماه امسال در گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات 32.4 درصد بوده و تورم ماهانه این گروه عمده در دی ماه 1400 نسبت به ماه گذشته 2.9 درصد رشد داشته است.

همدان هم رکورد زد

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی نیز در دی ماه 1400 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 36.5 درصد رشد داشته است. این شاخص بصورت ماهانه نیز در دی ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته حدودا 1.9 درصد رشد را نشان می دهد. این در حالی است که استان کهگیلویه و بویر احمد با ثبت تورم 47.1 درصدی بیشترین نرخ تورم استانی در میان خانوارهای روستایی کشور را به خود اختصاص داده است. استان همدان با تورم 26.3 درصدی کمترین تورم نقطه ای را داشته است.

 تورم ماهانه خانوار های روستایی استان تهران و استان بوشهر در ماه دی سال جاری  3.6 درصد بوده که بیشترین تورم ماهانه خانوار های روستایی است. استان خوزستان با کاهش 0.5 درصدی قیمت ها در دی ماه امسال، کمترین تورم ماهانه خانوار های روستایی را داشته است و تنها استانی است که در دی ماه سال جاری تورم منفی داشته است.

رشد شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری و روستایی

شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی کل کشور نیز در این گزارش به دو گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات تقسیم شده است. تورم نقطه‌ای دی ماه 1400 خانوار های روستایی در گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیش از 40 درصد رشد را نشان می دهد. تورم ماهانه کل خانوارهای روستایی کشور نیز در این گروه 1.8 درصد رشد را ثبت کرده است. همچنین تورم نقطه به نقطه دی ماه امسال در گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات 32.8 درصد بوده است و تورم ماهانه این گروه عمده در دی ماه 1400 نسبت به ماه گذشته 2 درصد رشد داشته است.

این درصد های رشد در شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار های کل کشور، شهری و روستایی نشان می دهد که این خانوار ها برای دریافت یک کالا و خدمات ثابت در ماه دی سال 1400 نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته باید پول بیشتری پرداخت کنند به عبارت دیگری یک سبد ثابت از کالا و خدمات نسبت به سال گذشته گران تر شده اند که نشان از کاهش قدرت خرید خانوارها است.

photo_2022-01-26_17-29-16

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی