توسط دولت صورت گرفت؛

هزینه استفاده رایگان از پلتفرم شاد به اپراتورها پرداخت شد

کدخبر: 489119
اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت ارتباطات از پرداخت شدن هزینه استفاده رایگان از «شاد» به اپراتورها توسط دولت خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، از اواخر اسفندماه سال 98 با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، سازمان آموزش و پرورش اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای در جهت آموزش مجازی کودکان و نوجوانان کرد تا از این طریق دانش آموزان بتوانند همانند حضور در کلاس‌های مدرسه، از سرویس آموزشی بهره‌مند شوند. شبکه اجتماعی دانش آموزان (سامانه شاد) در جهت ساماندهی آموزش مجازی دانش آموزان توسط وزارت آموزش ‌و پرورش طراحی و اجرا شده است.

 

آمار دانش‌آموزان حاضر در "شاد"

بر اساس گزارش مدیران سازمان آموزش و پرورش کشور، حدود 17 میلیون دانش آموز و معلم در سراسر کشور برنامه شاد را نصب کردند و 10 میلیون نفر در این سامانه فعال هستند.

 

هزینه‌های آموزش مجازی برای دانش‌آموزان

طبق ابلاغیه‌های وزارت ارتباطات به تمامی اپراتورها، هزینه استفاده از برنامه شاد برای همه رایگان بود. همچنین بسته ویژه‌ای دانش‌آموزان هم برای همه آن‌ها تعریف و ارائه شده بود؛ این خدمات توسط سه اپراتور همراه به دانش آموزان ارائه می‌شد.

در اواخر سال 1399 بود که مشاور وزیر و مسئول شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) اعلام کرد که استفاده از شبکه شاد تا پایان سال 1400 رایگان است و به گفته‌ی وی، براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تا پایان سال 1400 این دسترسی رایگان اعلام شده بود.

با این حال «علی محمد منتظری»، معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری، در خصوص جبران هزینه ارائه خدمات رایگان برنامه شاد اظهار داشت: «ستاد ملی کرونا در زمان همه‌گیری ویروس کرونا، با هدف تسهیل دسترسی عادلانه تمامی اقشار جامعه به خدمات آموزشی، جلوگیری از عقب‌ماندگی تحصیلی دانش‌آموزان و حفظ ارتباط تحصیلی آنها با محیط مدرسه و معلمان، بویژه در مناطق کمتر برخوردار، ترافیک مصرفی سامانه شاد وزارت آموزش و پرورش را رایگان اعلام کرد. بر این اساس مقرر شد هزینه ارائه خدمات رایگان ارائه شده توسط کاروران ارتباطی از طریق کمکهای دولتی جبران شود.»

وی تصریح کرد: «با پیگیری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی و همکاری شورای عالی فضای مجازی و سازمان برنامه و بودجه کشور و با هدف جبران هزینه‌های ترافیک رایگان اختصاص یافته از سوی اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، کمک جبرانی دولت به این اپراتورها تامین و به حساب آنها واریز شد.»

معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری افزود: «معادل ریالی هزینه ترافیک مصرفی معلمان و دانش‌آموزان در زمان استفاده از سامانه شاد، به منظور حمایت از ارایه‌دهندگان خدمات بخش ICT، پس از بررسی اطلاعات اعلامی مربوط به حجم ترافیک اعلام شده از سوی اپراتورها، محاسبه و پرداخت شد.»

ساعاتی پیش «مهدی سالم»، مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیز در توئیتی در صفحه شخصی خود در این خصوص نوشت: «با پیگیری های سازمان تنظیم مقررات؛ دولت هزینه استفاده رایگان از شاد را به اپراتورها پرداخت کرد.»

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی