آخرین تحولات بازار سهام / ثبت 3 رکورد مهم در بورس

کدخبر: 489580
اقتصادنیوز: شاخص کل بورس امروز 29 فروردین با عبور از سطح مقاومت تکنیکی وارد کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی شد و سه رکورد مهم در معاملات امروز به ثبت رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در 90 دقیقه ابتدایی به کانال 1.5 میلیونی وارد شد. پس از آن روند صعودی شاخص ادامه پیدا کرد و دومین رشد بزرگ شاخص در سال 1401 ثبت شد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 26 هزار و 654 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 501 هزار و 712 واحد رسید. به نظر می‌رسد افزایش دامنه نوسان به نوعی سست شدن گره دامنه نوسان است و تأثیر مثبتی بر فضای بورس تهران داشته است . 

سستی گره‌های بازار سهام / 3 رکورد بورس تهران

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 6 هزار و 782 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 397 هزار و 769 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش ماند و 311 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 704 واحد رسید.

بورس

 

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 441 نماد رشد قیمت داشتند و 216 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 68 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 31 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

 

چهارمین روز ورود پول حقیقی

امروز برای چهارمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 83 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. دو گروه «محصولات شیمیایی» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» بیشترین سهم را از ورود پول حقیقی داشتند. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام پارسان (شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 57 میلیارد تومان بود. پس از پارسان، نمادهای شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) و وبانک (شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

 

لیدرهای بازار سهام

نمادهای «شستا»، «پارسان» و «تاپیکو» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «اپال»، «پاکشو» و «وبهمن» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «مارون»، «شگویا» و «بپاس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «دماوند»، «قچار» و «کگهر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خساپا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، قچار و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

امروز قیمت سهام تمام نمادهای «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» افزایش یافت و سبزترین گروه بازار بود. شستا، وبانک، وصندوق، وغدیر و وامید از نمادهای این گروه هستند. 

 

مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 70 درصد کاهش یافت و 1.2 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 52 درصد افت کرد و در رقم 210 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد وپست (پست بانک ایران) با صف‌ خرید 42 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وپست، نمادهای وکبهمن (شرکت مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن) و تلیسه (شرکت دامداری تلیسه نمونه) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات امروز اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها 4 نماد صف فروش داشتند. نماد واعتبار (شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای نمرینو، خلنت و کپشیر بیشترین صف فروش را داشتند. 

 

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 189 هزار و 994 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 180 هزار و 427 میلیارد تومان بود که 95 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 24 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 324 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 6 ماه اخیر است.

 

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 295 میلیارد تومان بود. 

پس از شستا، خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شتران رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شبندر و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

 

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 2 میلیارد و 860 میلیون و 805 هزار و 270 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. دو نماد ومعادن و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی