آخرین آمار میزان صادرات ایران به افغانستان

کدخبر: 489775
اقتصادنیوز: میزان صادرات ایران به افغانستان در سال ۱۴۰۰ یک میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت:۴۰ درصد از ۷ میلیارد دلار واردات افغانستان توسط ایران تامین می‌شود و میزان تجارت ایران با افغانستان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲.۱ میلیارد دلار بوده است.

آقای مجید قربانی می‌گوید: میزان صادرات ایران به افغانستان در سال ۱۴۰۰ یک میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار بوده است. عمده کالا‌های صادراتی ایران به افغانستان شامل روغن سبک حدود ۲۵۹ میلیون دلار، فرآورده‌های روغن سبک به مقدار ۱۱۵ میلیون دلار، بنزین به میزان ۱۰۷ میلیون دلار، میله‌های آهنی ۹۴ میلیون دلار بوده، سیب تازه ۵۰ میلیون دلار بوده، سایر گاز‌های نفتی و هیدروکربوری ۴۵ میلیون دلار، گوجه فرنگی ۴۲ میلیون دلار، کفپوش ۳۴ میلیون دلار و گاز طبیعی ۳۰ میلیون دلار بود است.

سال 

۹۵

۹۶

۹۷

98

۹۹

میزان صادرات به افغانستان
میلیارد 

۲ میلیاردو
۴۵۸میلیون 

۲ میلیاردو
۷۸۳ میلیون 

۲میلیارد و ۹۶۸میلیون 

۲میلیارد و
۹۶۸ میلیون

دو میلیارد و
۳۰۶ میلیون 


واردات افغانستان از کل دنیا در سال ۹۵  به میران ۲۱ میلیارد و ۶۰۰ و ۴۲ میلیون دلار بوده و در سال ۹۶ حدود ۲۰ میلیون دلار و در سال ۹۶ حدود ۲۰ میلیارد در سال ۹۷، ۱۰ میلیارد و در سال ۹۸، ۷ میلیارد و در سال ۹۹ به میزان ۴ میلیارد و در سال ۱۴۰۰ است که عمدتا واردات به سایر نباتات و دانه‌های افتاب گردان رازیانه شتر و نخ یک لایه و فلفل و ... بوده است.

در سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ کرونا و ترک نیرو‌های آمریکایی از افغانستان وقفه‌هایی در تبادلات اقتصادی ایران ایجاد کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی