جزئیات نرخ جدید مالیات بر درآمد حقوق ۱۴۰۱ + جدول

کدخبر: 492847
اقتصادنیوز: اگر تمایل دارید از نرخ جدید مالیات با استفاده از جدول مالیات حقوق ۱۴۰۱ اطلاعات کسب کنید، در این مطلب کلیه موارد مرتبط گردآوری شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، وزارت کار هرسال پس از تعطیلات نوروز، نرخ جدیدی برای حقوق کارمندان و کارگران تعیین می‌کند. افزایش این رقم باعث تغییر میزان مالیات بر درآمد افراد می‌شود. برای اطلاع از معافی مالیات و همچنین میزان مالیاتی که باید در سال ۱۴۰۱ پرداخت کنید نیاز به اطلاعات معتبری دارید. نکاتی ضروری که تعیین می‌کنند در سال جدید چه‌مقدار از حقوقتان بابت مالیات کسر خواهد شد.

اگر مایل به اطلاع از نرخ جدید مالیات با استفاده از جدول مالیات حقوق ۱۴۰۱ هستید، در این مطلب کلیه موارد مرتبط را آورده‌ایم. فقط کافی است چند دقیقه از وقتتان را به خواندن این مقاله اختصاص دهید.

مالیات حقوق چی ست؟ محاسبه مالیات حقوق برعهده چه‌کسی است؟

کلیه اشخاص حق یقی و حقوقی شاغل در مراکز دولتی یا خصوصی که ماهانه درآمدی کسب می‌کنند، ملزم به پرداخت مالیات هستند. مالیات بر حقوق افراد از نظر ثبات، کارآیی، سهولت وصول و واقعی بودن منشأ آن حجم اهمیت بسیاری دارد.

مالیات حقوق به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می‌شود:

مالیات مستقیم: به‌صورت مستقیم از حقوق و دارایی افراد به‌دست می‌آید. تفاوتی ندارد که افراد حقیقی باشند یا حقوقی؛ مالیات مستقیم از درآمد ماهیانه آن‌ها کسر خواهد شد.

مالیا ت غیرمستقیم: حتما هنگام استفاده از کالا یا خدمات، با واژه مالیات بر ارزش افزوده مواجه شده‌اید. مالیات غیرمستقیم دقیقا مقدار هزینه اضافه‌تری است که موقع خرید محصولات یا استفاده از خدمت خجدول محاسبه مالیات بر درآمد حقوق سال ۱۴۰۱ اصی می‌پردازیم.

 

پله

درآمد مشمول ماهانه (میلیون ریال)

درآمد مشمول سالانه (میلیون ریال)

درصد مالیات

۱

۰ تا ۵۶

۰ تا ۶۷۲

۰

۲

نسبت به مازاد ۵۶ تا ۱۵۰

نسبت به مازاد ۶۷۲ تا ۱۸۰۰

۱۰

۳

نسبت به مازاد ۱۵۰ تا ۲۵۰

نسبت به مازاد ۱۸۰۰ تا ۳۰۰۰

۱۵

۴

نسبت به مازاد ۲۵۰ تا ۳۵۰

نسبت به مازاد ۳۰۰۰ تا ۴۲۰۰

۲۰

۵

نسبت به مازاد مازاد بر ۳۵۰

نسبت به مازاد مازاد بر ۴۲۰۰

۳۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موارد مشمول مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱

برا ی حقوق سال ۱۴۰۱ سقف معافیت مالیاتی سالانه تعیین شده‌است. طبق بند (۵) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ این مبلغ ششصد و هفتاد و دو میلیون (۶۷۲,۰۰۰,۰۰۰) ریال است. به عبارتی مطابق جدول مالیات حقوق ۱۴۰۱ که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد، میزان معافیت مالیاتی ماهانه ۵۶ میلیون (۵۶.۰۰۰.۰۰۰) ریال است. افرادی که در شرکت‌ها، کارگاه‌ها و موسسات بزرگ یا کوچک مشغول به‌کار هستند از طریق نرم افزار حسابداری به‌راحتی امکان محاسبه میزان مالیات خود و افراد دیگر را دارند.

کارکنان و کارمندان بخش خصوصی و دولتی بر اساس موارد مختلفی مشمول مالیات می‌شوند. مواردی از قبیل: حق شاغل، حق شغل، فوق‌العاده مستمر و غیر مستمر، فوق‌العاده مدیریت و پرداختی‌های دیگر مانند کارانه‌ها در مقدار مالیات تأثیر دارند. فقط میزان عیدی آخر سال است که اثری روی میزان مالیات ندارد.

 

چه مواردی شامل مالیات حقوق نمی‌شوند؟ معافیت مالیات

درست است که پرداخت مالیات توسط حقوق بگیران کشور الزامی است؛ اما مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم معاف از مالیات هستند:

● پاداش نهضت سواد آموزی

● حق شیر

● حق التضمین (کسر صندوق)

● عیدی

● بازخرید ایام مرخصی

● پاداش آخر سال

● کمک هزینه عائله‌مندی

● کمک هزینه مسکن و خوار و بار در ایام بیماری

همچنین مأمورین سیاسی خارجی و کارشناسان خارجی در ایران، کارمندان سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌ها، افراد بازنشسته و از کار افتاده، پرسنل نیروهای مسلح و ارتش و وجوه جبران خسارت از طرف بیمه نیز معاف از مالیات هستند. اگر بنا به شغلتان مجبور به انجام سفرهای متعددی هستید نیز از شما مالیاتی گرفته نخواهد شد.

 

جدول مالیات حقوق ۱۴۰۱

از آ ن‌جایی که افراد با توجه به سابقه و جایگاه شغلیشان حقوق متفاوتی دریافت می‌کنند؛ بنابراین مالیات پرداختی‌شان نیز متفاوت است. میزان مالیات را به ۵ پله تقسیم کرده اند و ما نیز برای راحتی کار شما این ۵ پله مالیات حقوق را به‌صورت جدولی آورده‌ایم. اکنون باتوجه به درآمدتان، از میزان مالیاتی که ملزم به پرداخت هستید به درستی مطلع خواهید شد.

در سال ۱۴۰۱ نیز مطابق سال‌های گذشته حق اولاد، حق مسکن و حق بن نیز شامل مالیات می‌شود. اگر فردی برای پرداخت مالیات اقدام نکند، ملزم به پرداخت جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد مالیات حقوقش خواهد بود. همچنین به‌ازای هر ماه دیرکرد، ۲.۵ درصد مالیات به جریمه‌اش افزوده می‌شود.

جدول مالیا ت حقوق ۱۴۰۱ را چه کسی تعیین می‌کند؟؛ مزایای پرداخت مالیات

کلیه افراد حقیقی و حقوقی که در ماه درآمدی کسب می کنند و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند، بنا به قانون هیأت دولت ملزم به پرداخت بخشی از حقوق به‌عنوان مالیات به وزارت اقتصاد و دارایی هستند. با تغییر میزان حقوق وزارت کار ۱۴۰۱، میزان مالیات افراد و معافیت مالیاتی کارگران و کارمندان نیز در سال جدید دستخوش تغییر شد.

دولت روی مالیات کارگران و کارمندان حساب ویژه‌ای می‌کند! زیرا از این طریق قادر به تأمین هزینه‌های موردنیاز کشور است. از آن‌جایی که این مبلغ ماهانه از حقوق افراد کسر می‌شود؛ بنابراین برای رشد فعالیت‌های اقتصادی و خدماتی می‌توان از مالیات شهروندان استفاده کرد.

انجام امور حسابداری؛ محاسبه حقوق و مالیات با سپیدار سیستم

از آنجایی که محاسباتی همچون مالیات حقوق ۱۴۰۱ نیاز به دقت و سرعت بالایی دارند، بهترین راه استفاده از نرم افزارهای حسابداری است. علاوه‌بر مالیات، امکان حساب کردن حقوق، دستمزد و حق بیمه از این طریق مهیا می‌شود.

نرم افزارهای حسابداری سپیدار سیستم کامل‌ترین و معتبرترین ابزاری است که در اختیار شرکت‌های بزرگ و کوچک قرار داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره‌مندی از امکانات این نرم‌افزار با ۰۲۱۸۱۰۲۲۲۲۲ تماس بگیرید. همچنین در وب‌سایت سپیدار سیستم به‌نشانی sepidarsystem.com کلیه امکانات به‌همراه نکات آموزشی وجود دارد.

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: ارزش بیت کوین در هفته اخیر تقریباً ثابت بود. سیگنال‌های فنی چشم انداز ی نزولی یا کم‌نوسان را برای این…

از دست ندهید
فلای تودی