مدیر عامل سایپا بیان کرد:

۶ هزار تیبای آماده ورود به بازار با تصمیم ناگهانی زمین گیر شد

کدخبر: 498363
مدیر عامل سایپا با بیان این که طبق سیاست های وزارت صمت برنامه حذف تیبا را در برنامه داریم گفت: با توجه به پیش‌فروش هفت هزار خودروی تیبا باقی‌مانده از سال قبل، همچنین وجود ۶ هزار دستگاه از آن در کف کارخانه، همه آنها باید تعیین‌تکلیف شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، محمدعلی تیموری‌ در حاشیه  بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از خطوط تولید و پارکینگ‌های شرکت سایپا در جمع خبرنگاران با اشاره به عدم تمدید اعتبار سه خودروی تیبا2، تیبا صندوقدار و سمند از سوی سازمان ملی استاندارد، گفت: در خودروی تیبا همواره عیوبی وجود داشته، اما هیچ وقت با عیوب ایمنی به دست مشتریان نرسیده است.

وی با بیان اینکه برخی عیوب نظیر رگلاژ درب در خودرو وجود دارد که تکرار می‌شود و باید طی فرآیندی اصلاح شود، افزود: رفع همین عیوب نیازمند قالب‌سازی، طراحی قالب‌های جدید و غیره بود که هزینه‌های زیادی را به دنبال داشت، بر همین اساس تصمیم داشتیم خطوط تولید جدیدی ایجاد کنیم.

مدیر عامل سایپا ادامه داد: تیبا خودرویی است که عامه مردم می‌توانستند آن را خریداری و استفاده کنند، اما طبق سیاست‌های وزارت صمت حذف آن را در برنامه داریم.

وی تصریح کرد: ‌با توجه به پیش‌فروش هفت هزار خودروی تیبا باقی‌مانده از سال قبل، همچنین وجود 6 هزار دستگاه از آن در کف کارخانه، همه آنها باید تعیین‌تکلیف شوند.

تیموری با اشاره به اینکه از سازمان ملی استاندارد ایران می خواهیم تولید را فرآیند صفر و یکی نبیند، گفت: در فرآیند تولید، عیوب ابلاغ می‌شود، سپس خودروساز برنامه می‌دهد اما اگر برنامه‌ها قابل اجرا نباشد، آن گاه می‌توان دستور به توقف خط تولید داد.

وی اضافه کرد: خودروهایی که تولید می‌شوند، یک زنجیره قطعه‌سازی به آنها متصل است، همین طور در انبارها قطعات زیادی از این خودروها وجود دارد که همه آنها سرمایه ملی هستند.

در اکوایران ببینید؛

به اعتقاد مدیرعامل سایپا، در همه جای جهان اگر بخواهند خودرویی را از خط تولید خارج کنند، طی فرآیندی این کار را انجام می دهند نه اینکه به یکباره اعلام شود که دیگر این خودرو شماره‌گذاری نمی‌شود.

مدیرعامل سایپا تصریح‌کرد:‌ اگر به هر دلیلی این تعداد خودروی تیبا شماره‌گذاری نشود، یا سیاستگذاری وزارت صمت بر عدم تولید آن باشد، این خودروها به عنوان خودروهای فاقد گارانتی به مزایده گذاشته شده و به فروش خواهد رفت.

وی اضافه کرد: همچنین به افرادی که برای دریافت این خودروها ثبت‌نام کرده بودند، کوئیک یا شاهین به عنوان خودروی جایگزین داده خواهد شد.

تیموری با اشاره به میزان تولید شرکت سایپا ، گفت: تولید خودرو در این مجموعه به روزانه یک‌هزار و 700 تا یک‌هزار و 800 دستگاه رسیده است که سه درصد از برنامه های وزارت صمت جلو هستیم، اما هفت درصد نسبت به برنامه‌های همین گروه عقبیم که تا پایان خرداد ماه جبران خواهیم کرد.

وی گفت: اکنون تنها 970 دستگاه خودروی معوقه داریم، این در حالی است که تا چهار ماه پیش این رقم حدود 12 هزار دستگاه بود.

مدیرعامل سایپا با اشاره به رسیدن عدد عبور مستقیم این خودروساز به 97 درصد، افزود: تعطیلی‌های دو روزه هفته گذشته سبب شد برخی اجناس در گمرک باقی بماند و همین مساله عبور مستقیم را تا سه درصد کاهش داد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی