احتمال تورم 50 درصدی؟

تخمین تورم در پایان 1401

کدخبر: 499742
اقتصادنیوز: تورم ماهانه اردیبهشت ماه در سال جاری روندی صعودی گرفته و به 3.5 درصد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز افزایش ماهانه رشد عمومی قیمت ها دراین ماه موجب شد تا تورم نقطه ای نیز در این مقطع در حدود 4.2 واحد درصد رشد کرده  در نهایت به 39.2 درصد برسد.

مطالعات آماری در خصوص داده های منتشر شده در دومین ماه سال جاری نشان می دهد حذف یارانه ها از برخی کالاهای خوراکی موجب جهش قیمت در این ماه شده و از این کانال تورم را افزایش داده است.

در کنار این موضوع رشد قیمتها در اجاره و حمل و نقل نیز سبب شد تا بخش غیر خوراکی نیز تورم بالایی ثبت کند.

اکنون پرسشی که می تواند مطرح شود آن است که ادامه رشد قیمت ها در اثر سیاستگذاری های مختلف می تواند چه دورنمایی از این شاخص را در پایان 1401 تصویر کند.

پیش بینی تورم در اثر روند ماهانه

بررسی های آماری نشان می دهد تعمیم رشد ماهانه اردیبهشت ماه تا پایان سال موجب می شود تا تورم نقطه ای در آخرین ماه امسال به بالاترین سطح خود برسد.

به عبارت دیگر اگر هر ماه رشد 3.5 درصدی اردیبهشت در کالاها ثبت شود تورم نقطه ای در پایان امسال برابر با 51.2 درصد خواهد بود که بالاترین سطح این متغیر در میان سناریوهای پیش بینی است.

افزایش بیش از 50 درصدی تورم در سناریوی میانگین رشد ماهانه قیمت ها در سال 1401 نیز به چشم می خورد.

تورم

پیش بینی تورم 1401 برمبنای رشد متوسط 1401

محاسبات به روی شاخص قیمت مصرف کننده در دو ماه سپری شده از سال 1401 نیز نشان می دهد تورم ماهانه امسال به طور میانیگن برابر با 3.44 درصد بوده است. ادامه این رشد تا پایان اسفند 1401، تورم نقطه ای در آن مقطع را به سطح 50 درصدی می کشاند.

این حالت دومین سناریویی است که درآن روند احتمالی قیمت ها موجب ثبت تورم بالای 50 درصد در انتهای امسال خواهد شد.

تخمین تورم با رشد 12 ماهه

از آن جا که ممکن است تورم ماهانه و دو ماهه امسال ناشی از اتفاقات مقطعی در خصوص رشد قمیت ها باشد می توان زاویه دید را تعمیم داده و سطح این شاخص را به صورت دوازده ماهه تخمین زد.

در همین خصوص متوسط رشد عمومی قیمت ها از اردیبهشت 1400 تا کنون برابر با 2.8 درصد بوده و در صورتی که این رشد تا پایان امسال تداوم داشته باشد تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه امسال در سطح 41 درصد قرار خواهد داشت. 

در پایان آخرین سناریو، بررسی سیاست های تورمی دولت سیزدهم و برآورد تورم در شرایطی است که رشد میانگین این مدت تا پایان سال ادامه داشته باشد.

برآورد تورم با سناریوی دولت سیزدهم

طبق داده های مرکز آمار از ابتدای شهریور ماه زمانی که دولت جدید آغاز به کار کرده است، متوسط رشد ماهانه قیمت ها برابر با 2.7 درصد بوده است.

اگر فرض کنیم هر ماه متوسط تورم ماهانه در ایران معادل با همین رقم باشد، تورم نقطه ای در اسفند 1401 برابر با 39.8 درصد خواهد بود.

در میان سناریوهای بررسی شده این کمترین میزان رشد قیمت ها در پایان سال بوده که البته هنوز سطح بالایی به شمار می آید.

با این حال بررسی های آماری از پیش بینی رشد قیمت ها متناسب با ادامه سیاست های تورمی در هربازه زمانی است. این برآورد ها در صورت اتخاذ تصمیم های جدید و تغییرات در شاخص قیمت می تواند کمتر یا بیشتر از تخمین های آماری ثبت شده باشد.

تیتر یک
  • تحلیلگر بودجه شورای پنجم مطرح کرد:

    اقتصادنیوز: هنوز سه ماه از حضور علیرضا زاکانی در برنامه تلویزیونی خط اول نمی گذرد، برنامه ای که علیرضا زاکانی در آن…

از دست ندهید
فلای تودی