برای نخستین بار در صادرات گاز آمریکا به اروپا رخ داد

کدخبر: 506351
اقتصادنیوز: صادرات گاز طبیعی آمریکا به اروپا برای اولین بار از صادرات این محصول از روسیه به این منطقه پیشی گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد صادرات گاز آمریکا به اروپا برای نخستین بار از عرضه گاز روسیه به این منطقه با خطوط لوله پیشی گرفته است.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد، پس از آنکه شرکت دولتی گازپروم روسیه عرضه گاز را با خط لوله نورد استریم-۱، بزرگترین خط لوله انتقال گاز این شرکت به اروپا، کاهش داد و صادرات خود را به کشورهایی که شرایط پرداخت جدید را رعایت نمی‌کردند، متوقف کرد، اروپا به دنبال یافتن جایگزینی مانند گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) آمریکا به جای عرضه روسیه افتاد. بر اساس این گزارش، روسیه سال گذشته بیش از یک سوم تقاضای گاز اتحادیه اروپا را تأمین کرد.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، در توئیتی گفت: کاهش شدید اخیر در جریان گاز طبیعی روسیه به اتحادیه اروپا به این معناست که این نخستین ماه در تاریخ است که واردات ال‌ان‌جی آمریکا به این اتحادیه از واردات گاز روسیه با خط لوله پیشی گرفته است. کاهش عرضه گاز از سوی روسیه، تلاش‌ها برای پایین آوردن تقاضای اتحادیه اروپا به‌منظور آماده شدن برای فصل زمستان سخت را ضروری می‌کند.

افزایش واردات ال‌ان‌جی از آمریکا در حالی رخ می‌دهد که این کشور پس از آغاز صادرات از سواحل خلیج مکزیک در سال ۲۰۱۶ میلادی، تولید ال‌ان‌جی را افزایش داده و تجارت جهانی انرژی را متحول کرده است. حتی پس از آتش‌سوزی در واحد ال‌ان‌جی فری‌پورت در تگزاس و توقف فعالیت به‌دلیل تعمیرات طولانی‌مدت نیز صادرات آمریکا همچنان زیاد است.

پس از درگیری‌های نظامی میان روسیه و اوکراین، اتحادیه اروپا در ماه مارس با افزایش ۱۵ میلیارد متر مکعبی واردات ال‌ان‌جی از آمریکا در سال جاری موافقت کرد تا جایگزینی برای گاز روسیه باشد. این اتحادیه در نظر دارد با تأمین ال‌ان‌جی از منابع مختلف، یک سوم گاز روسیه را جایگزین کند.

روسیه سالانه حدود ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز از طریق خطوط لوله و ۱۴ تا ۱۸ میلیارد متر مکعب ال‌ان‌جی به اروپا صادر می‌کند.

تیتر یک
  • تقویم اقتصادی بازارهای جهانی در هفته + جدول

    اقتصادنیوز: این هفته تحلیل‌گران بازارهای جهانی در انتظار انتشار آمار جدید تورم در ایالات متحده هستند تا بر پایه آن…

از دست ندهید
فلای تودی