گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلا؛

اقدام جدید برای کنترل نرخ ارز و سکه

کدخبر: ۵۰۷۸۱۴
اقتصادنیوز: امروز 21 تیرماه 1401 از طرح جدید برای کنترل نرخ ارز ر تهران رونمایی شد . مردم به جای سکه و دلار «نفت خام» بخرند.
 اقدام جدید برای کنترل نرخ ارز و سکه

به گزارش اقتصادنیوز ؛ بازار ارز  در تهران، سلیمانیه و هرات  در چند  روز اخیر نوسان خاصی را ثبت نکرده است. قیمت دلار در تهران از هفته گذشته تا  امروز سه شنبه 21 تیر ماه   در یک محدوده تکراری به فعالیت می پردازد و در هرات و سلیمانیه ، دلار از تعطیلات عید قربان برنگشته است بنابراین قیمت جدید از سوی این دو بازار مخابره نشد. 

توقف قیمت دلار در صرافی ملی 

دلار در بازار رسمی هم  بر روی یک قیمت خاص متوقف شد. نرخ دلار صرافی ملی امروز از صبح تا عصر  یکسان بود. اسکناس آمریکایی در صرافی ملی امروز 10 تومان از دیروز بالا تر بود و به قیمت 27 هزار و 919 تومان معامله شد. 

سرنوشت مشابه دلار متشکل با صرافی ملی 

در بازار متشکل ارزی هم نرخ دلار سرنوشتی مشابه دلار صرافی ملی را تجربه کرد. نرخ دلار در بازار یاد شده بیش از 10 بار با یک قیمت یکسان اعلام شد. نرخ دلار متشکل امروز 27 هزار و 781 تومان بود که در مقایسه با دیروز 10 تومان نوسان صعودی را نشان می دهد . 

 اقدام جدید برای کنترل نرخ ارز و سکه 

امروز خبر گزاری تسنیم از طرح جدید بازارساز  برای کنترل نرخ ارز   رونمایی شد. خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت:مردم به جای سکه و دلار «نفت خام» بخرند.

بر اساس طرح جدیدی که در دستور کار دولت است، بازار جدیدی برای سرمایه‌گذاری آحاد جامعه ایجاد خواهد شد تا مردم به‌جای خرید طلا و ارز و یا سرمایه‌گذاری در زمین و مسکن، سرمایه خود را به خرید نفت خام اختصاص دهند و در بازار نفت سرمایه‌گذاری کنند.

با انتشار اوراق به‌روش گواهی سپرده کالایی، شرکت‌های حقوقی و افراد حقیقی و البته آحاد جامعه در خرید و فروش نفت وارد شوند. اوراق سپرده کالایی اوراق بهاداری است که مؤید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالاست و پشتوانه آن قبض انبار استانداری است که توسط انبارهای مورد تأیید بورس صادر می‌شود.

هنوز جزئیات دقیق تری از این طرح از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام نشده است.

امابرخی از تحلیلگران معتقدند این سیاست جدید بازار ساز  ممکن است در کوتاه مدت نرخ ارز را کنترل کند.

با این حال عده ای دیگر از بازیگران ارزی باور دارند  دولت برای کنترل نرخ ارز باید مجموعه ای از سیاست ها از جمله انتطارات تورمی را کاهش دهد و در غیر این صورت احتمال افزایش قیمت دلار در بلند مدت وجود خواهد داشت.

وعده جدید به بازار دلار 

خبر جدید دولت با وعده ای خاندوزی به بازار ارز تهران همراه شد . سید احسان خاندوزی ؛ وزیر اقتصاد امروز گفت: با توجه به اقدامات دولت منشا سوم تورم به شکل مدیریت شده در تیرماه و مردادماه نسبت به خردادماه کاهش پیدا می‌کند بنابراین چشم‌انداز تورمی به طور قطع در ماه‌های آینده به سمت کنترل و مهار تورم است.

قیمت طلا پایین‌آمد/ تداوم نوسان سکه بالای مرز 15 

قیمت اونس طلا امروز تا 1730 دلار کاهش پیدا کرد اما در عصر بر روی 1733 دلار قرار گرفت که نسبت به  دیروز 3 دلار پایین تر بود. 

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار در زمان نوشتن این گزارش 9  هزار و 200 تومان از دیروز ارزان تر معامله شد . این فلز گران بهای داخلی امروز 1 میلیون و 385 هزار و 200 تومان به فروش رسید. 

قیمت سکه هم امروز در محدوده 15 میلیون و 100 هزار تومان معامله شد. با قیمت یاد شده حباب سکه  همچنان در محدوده 18 درصد است.  به نظر می رسد به نظر حباب سکه خیال ترکیدن ندارد. فاصله ارزش ذاتی و بازاری سکه هم  به بیش از 2 میلیون و 300 هزار تومان رسیده است. 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی؛

    اقتصادنیوز: دیروز بازار طلا نوساناتی را تجربه کرد، اما در مجموع با نیم درصد کاهش رو به رو شد.

از دست ندهید
فلای تودی