وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی خبر داد:

عربستان پشت آمریکا را خالی کرد/ هیچ توافقی درباره نفت نشده است

کدخبر: 508553
«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفت: هیچ توافقی در مورد نفت صورت نگرفته و کشورهای عربستان و اوپک بر اساس بازار تصمیم خواهند گرفت نه «هیجان» یا «سیاست».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ، در حالی که کاخ سفید در بیانیه‌ای به تاریخ (۱۶ ژوئیه) درباره نتایج نشست دوجانبه ایالات متحده و پادشاهی سعودی در زمینه همکاری در بخش انرژی مدعی شده عربستان سعودی موافقت کرده تولید نفت خود در ماه‌های ژوئیه و اوت را به میزان ۵۰ درصد بیش از میزان مقرر قبلی افزایش دهد، خبرگزاری رویترز گزارش داد «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفت: هیچ توافقی در مورد نفت صورت نگرفته و کشورهای عربستان و اوپک بر اساس بازار تصمیم خواهند گرفت نه «هیجان» یا «سیاست».

در بیانیه کاخ سفید گفته شده «عربستان سعودی متعهد به حمایت از تعادل بازار جهانی نفت برای رشد اقتصادی پایدار است. ایالات متحده از افزایش سطح تولید ۵۰ درصد بالاتر از آنچه برای ماه‌های ژوئیه و اوت برنامه‌ریزی شده بود استقبال کرده است. این گام‌ها و گام‌های بعدی که در هفته‌های آینده پیش‌بینی می‌کنیم، به‌طور قابل توجهی به ثبات بازارها کمک کرده و می‌کند».

پیش از دیدارهای بایدن با مقامات سعودی، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی که به نظر می‌رسید هدف از آن کاهش سطح انتظارات از نتایج این دیدارها بخصوص در بحث انرژی است،  گفت انتظار افزایش تولید نفت بعد از سفر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان سعودی را ندارد.

سالیوان گفت: «فکر نمی‌کنم در این زمینه باید منتظر یک بیانیه دوجانبه باشیم چون ما معتقدیم هرگونه اقدام اضافه برای اطمینان از وجود منابع کافی انرژی جهت حفظ سلامت اقتصاد جهانی در بستر اوپک‌پلاس گرفته خواهد شد.»

بعد از دیدارهای جو بایدن با مقامات سعودی در جریان سفر به جده، واشنگتن و ریاض بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. رسانه‌های سعودی گزارش دادند که دو طرف ۱۸ توافقنامه و تفاهم‌نامه همکاری مشترک در زمینه انرژی، سرمایه‌گذاری، ارتباطات، فضا و سلامت امضا کردند.

طبق این بیانیه، «ایالات متحده از تعهد عربستان به حمایت از تعادل بازارهای جهانی نفت به منظور دستیابی به رشد اقتصادی پایدار استقبال می‌کند. عربستان سعودی و ایالات متحده توافق کردند که به طور منظم در مورد بازارهای جهانی انرژی در کوتاه‌مدت و بلندمدت مشورت کنند».

روابط عربستان سعودی و آمریکا بر سر چندین مسئله دیگر هم با تنش‌هایی روبرو است. عربستان سعودی چندی پیش درخواست آمریکا برای افزایش تولید نفت را رد کرده بود. با توجه به اینکه جنگ در اوکراین منجر به افزایش قیمت بنزین در ایالات متحده شده، تولید نفت در صدر دستورکار سفر جو بایدن به عربستان سعودی قرار دارد، اما او و دستیاران ارشدش از اذعان به بحران انرژی که باعث این سفر شده خودداری کرده‌اند.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی + نمودار

    اقتصادنیوز: دیروز بیت کوین پس از ناکامی در حفظ نقطه قیمتی ۲۵هزار دلار، حدود ۲ درصد کاهش ارزش داشت.

از دست ندهید
فلای تودی