بازگشت حقیقی‌ها به بورس /دو سمت سبز و قرمز بازار سهام

کدخبر: 513274
امروز 185 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از اکوایران، امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 5 هزار واحد بالا آمد. پس از آن روند صعودی شاخص ادامه یافت و در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهارشنبه 11 هزار و 563 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 448 هزار و 924 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات امروز 6 هزار و 87 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 390 هزار و 142 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 188 واحد رشد کرد و به رقم 19 هزار و 50 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 496 نماد رشد قیمت داشتند و 122 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 80 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 20 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود سرمایه حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از 35 روز کاری مثبت شد و 185 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 29 میلیارد تومان بود. پس از فزر، نمادهای وبملت (بانک ملت) و تاصیکو (شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در مقابل، بیشترین خروج پول حقیقی به نماد شبندر اختصاص داشت. پس از شبندر، نمادهای شپنا و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فملی»، «وبملت» و «شستا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای پالایشی «شبندر»، «شپنا» و «شبریز» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «خدیزل» و «دماوند» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شاوان»، «فغدیر» و «کلر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، فرابورس و شاوان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

رشد شاخص‌ها در معاملات امروز دو عامل اصلی داشت. از یک سو تزریق هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار موجب تغییر انتظارت معامله‌گران و رشد تقاضا در بازار شد، از سوی دیگر از سر گیری مذاکرات احیای برجام در وین و مواضع خوشبینانه طرفین موجب رشد قیمت در بخشی از بازار شد. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها یک نماد صف فروش داشت. ارزش صف فروش حپترو () 1.4 میلیارد تومان بود.

ارزش صف‌های خرید نیز در پایان معاملات به 184 میلیارد تومان بالغ شد. امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) با صف‌ خرید 26 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خساپا، نمادهای خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و حتاید (شرکت تاید واتر خاورمیانه) بیشترین صف خرید را داشتند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 144 هزار و 762 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 140 هزار و 400 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 26 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 779 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 89 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد های‌وب و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 499 میلیون و 514 هزار و 650 سهم در صدر قرار گرفته است. وبملت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد وبصادر و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس

تیتر یک
از دست ندهید