ریزش قیمت بزرگان بورس/عقب‌نشینی سهامداران از فولاد، خساپا و شپنا

کدخبر: ۵۱۶۶۴۷
اقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 مرداد 1401 بازار سهام، شاخص کل 5 هزار واحد افت کرد و گروه‌های بانکی، پالایشی و خودرویی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.
ریزش قیمت بزرگان بورس/عقب‌نشینی سهامداران از فولاد، خساپا و شپنا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در معاملات روز دوشنبه سی و یکم مرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 5 هزار و 416 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 424 هزار و 489 واحد رسید.  

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 771 واحدی در سطح 397 هزار و 296 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 30 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 990 واحد باقی ماند.  

تغییر مالکیت سهام 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز پی در پی منفی شد و 235 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در میان صنایع، بانک‌ها و پالایشی‌ها و خودرویی‌ها بیشترین خروج سرمایه را ثبت کرد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام های وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 25 میلیارد تومان بود. پس از های وب، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و خساپا (شرکت سایپا) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. نمادهای کهمدا و شپنا نیز در رتبه‌های بعدی بودند. 

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد فزر اختصاص داشت. پس از فزر، نمادهای زاگرس، آسیاتک، وساپا و اوان در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

بورس

نمادهای پیشران بازار

امروز نماد «کگل» بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل داشت و پس از کگل، نمادهای «فولاد» و «کچاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند و نمادهای «خودرو»، «نوری» و «کالا» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «آریا» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «فرابورس» و «کوثر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، زکشت و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات بورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 144 هزار و 837 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 140 هزار و 280 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش51 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 199 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های پایانی بازار 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 15 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته رشد کرد و در رقم 232 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد بورس (شرکت بورس اوراق بهادار تهران) با صف‌ خرید 37 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از بورس، نمادهای فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و کالا (شرکت بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد سهرمز (شرکت سیمان هرمزگان) تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از سهرمز، نمادهای سکرد، مداران، ثفارس و ولغدر بیشترین صف فروش داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس

 
تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید