رشد تقاضا در بورس / 5 هزار واحد افت در پنجمین روز نزولی بازار سهام

کدخبر: ۵۱۶۶۹۸
اقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 مرداد بازار سهام، بورس دو نیمه متفاوت داشت که شاهد صعود شاخص هم وزن در نیمه اول و نزولی شدن آن در نیمه دوم بودیم.
رشد تقاضا در بورس / 5 هزار واحد افت در پنجمین روز نزولی بازار سهام

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد اما خیلی زود شروع به  تنزل کرد. شاخص هم وزن 90 دقیقه صعود کرد و پس از آن نزولی شد.

5 هزار واحد ریزش در پنجمین روز نزولی بورس تهران

در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 424 هزار واحد ایستاد که نسبت به روز یکشنبه 5 هزار و 416 واحد ریزش داشته است.

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 771 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 397 هزار و 296 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 30 واحد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 990 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 299 نماد رشد قیمت داشتند و 331 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 47 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 53 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز پی در پی منفی شد و 235 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در میان صنایع، بانک‌ها و پالایشی‌ها و خودرویی‌ها بیشترین خروج سرمایه را ثبت کرد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام های وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 25 میلیارد تومان بود. پس از های وب، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و خساپا (شرکت سایپا) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. نمادهای کهمدا و شپنا نیز در رتبه‌های بعدی بودند. 

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد فزر اختصاص داشت. پس از فزر، نمادهای زاگرس، آسیاتک، وساپا و اوان در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

 

لیدرهای بازار سهام

امروز نماد «کگل» بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل داشت و پس از کگل، نمادهای «فولاد» و «کچاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند و نمادهای «خودرو»، «نوری» و «کالا» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «آریا» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «فرابورس» و «کوثر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، زکشت و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

 

مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 15 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته رشد کرد و در رقم 232 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد بورس (شرکت بورس اوراق بهادار تهران) با صف‌ خرید 37 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از بورس، نمادهای فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و کالا (شرکت بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد سهرمز (شرکت سیمان هرمزگان) تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از سهرمز، نمادهای سکرد، مداران، ثفارس و ولغدر بیشترین صف فروش داشتند. 

 

ارزش معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 144 هزار و 837 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 140 هزار و 280 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 15  درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 199 میلیارد تومان رسید. 

 

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 200 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و وساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خگستر و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خساپا با تعداد 930 میلیون و 735 هزار و 8 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد شستا و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید