کارخانه هایی که نان مردم را آجر می کنند

کدخبر: ۵۲۹۷۱۳
اقتصادنیوز: هر کنش و تصمیمی دارای هزینه فرصت است و از این دریچه باید در مورد پدیده‌ها به قضاوت بنشینیم و در نتیجه، صرف وجود یک بنگاه تولیدی و اشتغال به معنی سودمند بودن آن برای اقتصاد ملی نیست
کارخانه هایی که نان مردم را آجر می کنند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران ، مفهوم هزینه فرصت ساده است: آن چه ما برای انتخاب‌های خود از دست می‌دهیم. اما صدها تحلیل روزانه در رسانه‌ها می‌خوانید که از این مفهوم کلیدی چشم پوشیده‌اند و از این رو نتیجه‌گیری‌های آنان غلط است. خبری را در نظر بگیرید که از آغاز به کار فلان کارخانه تولیدی سخن به میان می‌آورد که فرضا ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است. برای بسیاری، همین بودن این کارخانه یعنی کمک به تولید ملی و اشتغال. اما یک اقتصاددان می‌پرسد اگر این کارخانه نبود، با سرمایه آن چه چیز دیگری می‌توانست وجود داشته باشد؟ صرف وجود تولید، به معنی کمک به اقتصاد و رفاه مردم نیست. اگر این کارخانه به میزان هزینه فرصت بودنش منفعت اقتصادی ایجاد نکند بدین معنا که امکان وجود کارخانه دیگری در صنعتی دیگر با اشتغالی بسی بیشتر با سرمایه آن وجود داشته باشد، نبود این کارخانه بهتر از بودنش است. زیرا تخصیص منابع برای راه اندازی این کارخانه ناکارآمد بوده است. 

این که چگونه می‌توان فهمید یک کارخانه و کارگاه تولیدی باید وجود داشته باشد یا نه؛ و چه راه و معیاری برای تعیین هزینه و فایده راه اندازی یک بنگاه تولیدی در سطح ملی وجود دارد موضوع اکوپدیا است.  هر کنش و تصمیمی دارای هزینه فرصت است و از این دریچه باید در مورد پدیده‌ها به قضاوت بنشینیم و در نتیجه، صرف وجود یک بنگاه تولیدی و اشتغال به معنی سودمند بودن آن برای اقتصاد ملی نیست و یک اقتصاددان همواره از دریچه هزینه فرصت به سودمند بودن این بنگاه می‌نگرد.    

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید