رشد چشمگیر قیمت این نمادها در روزهای رکود معاملاتی بورس

کدخبر: ۵۵۵۰۷۸
معاملات بازار سهام در 30 روز گذشته با کاهش ارزش معالات خرد و رکود معاملاتی مواجه بود اما در میان همین رکود معاملاتی که این روز‌ها به اوج خود رسیده است؛ نماد‌هایی رشد چشمگیر قیمت را تجربه کردند.
رشد چشمگیر قیمت این نمادها در روزهای رکود معاملاتی بورس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، ارزش معاملات  خرد بازار امروز به 4 هزار و 22 میلیارد تومان نزول کرد و نشان داد بازار سرمایه مشابه سایر بازارها در انتهای سال قصد رونق گرفتن و رشد کردن ندارد. البته برخی از فعالان بازار معتقدند که رکود معاملاتی سنگینی که چندین هفته میهمان بازار باشد باعث فشرده شدن فنر عقب ماندگی بازار شده و آرامش قبل طوفان است. با تمام این تفاصیل  بورس تهران  و  شاخص کل  این بازار مدتی می‌شود که به نسبت سایر بازارها عقب مانده است و حرکتی برای جبران این عقب‌ماندگی نمی‌کند. با این وجود در این گزارش سعی داریم نماد‌هایی از بازار را که در شرایط رکودی یک ماه اخیر نوسانات سنگین قیمتی داشتند و یا تغییرات آن‌ها به نسبت  شاخص کل  شدیدتر یا مخالف ‌آن است را بررسی کنیم.

بیشترین افزایش به نسبت کف قیمتی 30 روزه

در بین ۹ نمادی که در 30 روز قبل بیشترین افزایش را از کف قیمتی تجربه کردند؛ دو نماد از صنعت محصولات غذایی، سه نماد از صنعت انبوه‌سازی، دو نماد از  صنعت سیمان  و دو نماد دیگر دارویی بودند. غدانه در این 30 روز از کف قیمتی خود 84 درصد رشد قیمت داشته و بیشترین افزایش را از کف قیمت سی روزه نصیب صنعت محصولات غذایی کرده است. پس از غدانه نماد ثعمرا از صنعت انبوه‌سازی با 81 درصد رشد از کف قیمت سی روزه جایگاه دوم را به دست‌آورد و  عرضه اولیه  اردستان نیز 80 درصد رشد قیمت تجربه کرد.

IMG_20230212_180146_178

بیشترین افزایش به نسبت کف قیمتی با بیشترین بازدهی ماه متفاوت است. بیشترین بازدهی ماه به نماد‌های تعلق می‌گیرد که قیمت آن‌ها از ابتدای 30 روز پیش تا روز قبل، بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند. نماد‌های زیر در بین نماد‌های بازار بیشترین افزایش بازدهی را در 30 روز گذشته داشته‌اند که در صدر آن‌ها ثعمرا و  ثالوند  از صنعت انبوه‌سازی قرار دارند.

IMG_20230212_180146_905

 بیشترین کاهش به نسبت سقف قیمتی 30 روزه

برخی از نماد‌ها با وجود خنثی بودن شرایط بازار در 30 روز اخیر، اصلاح قیمتی سنگین و یا ریزش قیمت داشتند. ۹ نمادی که در 30 روز گذشته بیشترین کاهش را به نسبت سقف 30 روزه تجربه کردند؛ پراکندگی صنعتی بیشتری به نسبت نماد‌هایی داشتند که بیشترین افزایش قیمت به نسبت سقف قیمتی 30 روزه تجربه کردند. بیشترین کاهش به نسبت سقف قیمت 30 روزه مربوط به نماد حآسا از صنعت حمل و نقل با 62 درصد کاهش قیمت است. بعد از حآسا، نماد سدبیر با 55 درصد و نماد وساپا با 53 درصد افت قیمت از صنعت سرمایه‌گذاری ها قرار دارند.

IMG_20230212_180145_975

بیشترین و کمترین بتا 30 روزه به نسبت شاخص کل

بتای 30 روزه نماد‌های بازار به نسبت شاخص کل نشان دهنده روند حرکتی این نماد‌ها به نسبت تحرکات  شاخص کل  بازار است. نماد فتوسا در حال حاضر بیشترین بتای 30 روزه را به نسبت  شاخص کل  در بین نماد‌های بازار با بتای 1.93 دارد. نماد تاپیکش و فولای نیز به ترتیب با بتای 1.73 و 1.71 بعد از فتوسا قرار دارند. در میان 5 نماد بازار با بالاترین بتای 30 روزه به نسبت  شاخص کل  ۳ نماد متعلق به صنعت  فلزات اساسی  است که نشان دهنده شاخص‌سازی نماد‌های این صنعت است. بین نماد‌هایی که کمترین بتا 30 روزه را به نسبت شاخص کل دارند؛ کپشیر با منفی 79 صدم کمترین بتا را دارد و بعد از آن نمادهای دبالک و حفارس قرار دارند.

IMG_20230212_180146_709

 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی