گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار طلا و ارز پایتخت

ورود ارز و سکه به کانال‌های جدید/ بازار در انتظار نتایج ابتکار جدید دولت

کدخبر: ۵۵۶۵۳۷
اقتصادنیوز: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار مورخ 11 بهمن ماه 1401، مرکز مبادله ارز و طلای ایران از روز سه‌ شنبه مورخ 2 اسفندماه 1401 در ساعت 11 صبح فعالیت رسمی خود را در حوزه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) آغاز می‌کند.
ورود ارز و سکه به کانال‌های جدید/ بازار در انتظار نتایج ابتکار جدید دولت

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار جهانی طلا امروز شاهد نوسان محدود قیمت اونس طلا بود. فلز گران بهای جهانی امروز در محدوده 1844 دلار به فروش رسید.

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار امروز  طبق سایت اتحادیه طلا و ارز تا 2 میلیون و 370 هزارو 100 تومان بالا رفت.در زمان نگارش این گزارش قیمت طلا در محدوده 2 میلیون و 361 هزار و 500 تومان به فروش رسید.قیمت طلا روز قبل در سایت مذکور در محدوده 2 میلیون و 280 هزار تومان بسته شده بود. 

سکه در یک قدمی مرز 30 میلیون 

در بازار سکه هم امروز سکه بازان شاهد صعود قیمت سکه  به کانال 29 میلیون تومان بودند. آن طور که سایت اتحادیه ارز و طلا اعلام کرده سکه امروز تا نزدیک مرز 30 میلیون تومان پیشروی کرده بود. حباب سکه دوباره بیشتر شد.افزایش شدید حباب سکه نشان می‌دهد که وضعیت هیجانی در بازار سکه حکم فرماست و در این وضعیت، تمایل به فروش نیز پایین رفته است.

 چند مرز روانی مهم در بازار دلار  و سکه 

برخی از معامله گران در اولین روز اسفند 1401 مدعی بودند که نرخ  دلار و سکه به چند مرز روانی مهم رسیده بود. دلار در هرات  امروز با گپ مثبت باز روانه بازار شد. اسکناس آمریکایی در بازار فوق امروز وارد کانال جدید شد و در واپسین ساعات معاملات نقدی امروز تقریبا 1 هزار و 100 تومان از عصر روز یکشنبه بالاتر معامله شد. نرخ دلار در سلیمانیه هم 1 هزار تومان صعود را ثبت کرد. نرخ حواله درهم نیز در تقریبا 200 تومان بالاتر از روز قبل به فروش رسید. 

روز موعود در بازار دلار

امروز محمدرضا فرزین در پیامی اعلام کرد:‌ کلیه‌ نیازهای واقعی کشور در مرکز مبادله ارزی تامین خواهد شد. با تشکیل مرکز مبادله‌ی ارزی کشور نرخ ارز با توجه به منابع مصارف ارزی و عوامل بنیادین کشف خواهد شد.وی تاکید کرد: نرخ ارز و طلا براساس واقعیت‌های اقتصادی کشور تعیین می شود.

گفتنی است؛ بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار مورخ 11 بهمن ماه 1401، مرکز مبادله ارز و طلای ایران از روز سه‌ شنبه مورخ 2 اسفندماه 1401  در ساعت 11 صبح فعالیت رسمی خود را در حوزه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) آغاز می‌کند.

از روز گذشته برخی صرافی‌ها و بانک‌ها از فروش ارز به مردم خودداری می‌کردند که پیگیری‌های خبرنگار ایسنا نشان می‌دهد، معاملات دلار و یورو در بازار متشکل ارزی ایران تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

یک شایعه در بازار دلار 

همزمان با انتشار این خبر، سخنگوی بانک مرکزی به برخی اخبار و شایعات درباره برکناری معاون ارزی این بانک واکنش نشان داد و تاکید کرد که «ادعای تغییر معاون ارزی بانک مرکزی، نادرست، غیرواقعی است و تکذیب می‌شود».

بر اساس اعلام دولت، سخنگوی بانک مرکزی گفته است: «محمد آرام، معاون ارزی بانک مرکزی، در حال حاضر در حال تدارک راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران است. مرکز مبادله ارز و طلای ایران به‌زودی با مدیریت بانک مرکزی و هماهنگی همه دستگاه‌های مربوط راه‌اندازی می‌شود.»

بسته جدید ارزی /اختیارات بی‌سابقه برای بانک مرکزی 

خبرگزاری ایسنا هم امروز نوشته رئیس‌جمهور روز شنبه در دیدار رهبر انقلاب وعده داد دولت بدون تردید وضعیت تورمی را کنترل خواهد کرد، اطلاعات جدیدی از برنامه دولت برای اجرای این وعده به دست آمده است.

آن طور که ایسنا نوشته اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که وعده ضدتورمی رئیسی ناظر به بسته مهم ارزی دولت است که قرار است به زودی از آن رونمایی شود.این بسته حاوی اختیارات بی‌سابقه برای بانک مرکزی جهت کنترل بازار ارز است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی