گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلا؛

برگشت دلار سهمیه ای به بازار

کدخبر: ۵۵۷۵۹۸
اقتصادنیوز :امروز شنبه 6 اسفند ماه دلار توافقی و فروش دلار با کارت ملی آزاد شد.
برگشت دلار سهمیه ای به بازار

به گزارش اقتصادنیوز ،امروز شنبه 6 اسفند ماه، چهارمین روز عرضه دلار مبادله ای بود. مرکز مبادله ارز و طلای ایران روز دوم اسفند اه سال جاری  رسما راه‌اندازی شد تا به گفته محمد رضا فرزین مرجع رسمی نرخ‌گذاری ارزی باشد.همزمان با شروع به کار مرکز مبادله فروش ارز با کارت ملی متوقف شد.

پژو ۵۰۸ جدید رونمایی شد+ عکس

با این حال از صبح امروز دلار با کارت ملی دوباره به مدار برگشت و  با مجوز بانک مرکزی، صرافی‌ها به هر فرد ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مردم می‌فروشند.صراف‌ها می‌گویند هیچ تغییری در روال فروش ارز با کارت ملی انجام نشده و فقط قیمت بالاتر رفته است.امروز صرافی‌ها دلار با کارت ملی را در کانال ۵۲ هزار تومان با متقاضیان می‌فروشند.

یکی دیگر از خبر های مهم امروز آغاز دوباره فروش ارز توافقی در صرافی ها بود. پنجم بهمن  امسال رئیس کل بانک مرکزی اقدام به حذف دلار توافقی و خرید دلار از صرافی با نرخ تابلوی صرافی‌ها کرد و هدف از این کار را حذف رانت، سامان دادن به  بازار ارز  و ایجاد بازار مبادله ارز و طلا عنوان کرد. 

اکنون با گذشت یک ماه از توقف خرید و فروش توافقی ارز در صرافی‌ها و نوسانات ارزی وضعیت بازار ارز، طبق تصمیم بانک مرکزی مقرر شده از امروز ششم اسفند ماه خریدوفروش مجددا از طریق مرکز مبادله ارز و طلا انجام شود

امروز همچنین نشست جلسه ارزی دولت و مجلس برگزار شد.

نرخ دلار مبادله ای در 4 روز اخیر 

نرخ دلار مبادله روز دوم و سوم اسفند 41 هزار و 549 تومان اعلام شد. روز پنجشبه گذشته نرخ دلار مبادله ای 151 تومان رشد را ثبت کرد و بر روی 41 هزار و 700 تومان ایستاد. امروز هم قیمت دلار مبادله در زمان نگارش این گزارش در محدوده  41 هزار و 759 تومان  اعلام شد که نسبت به دو روز قبل 59 تومان رشد کرده بود.

با وجود گذشت چند روز از اعلام رسمی راه‌اندازی این مرکز، همچنان قیمت دلار  در سایت بازار متشکل ارزی با همان نام قبلی اعلام می‌شود اما از روز افتتاح، دو تابلوی «دلار اسکناس» و «دلار حواله» بر روی این سایت قرار گرفته است.

نوسان محدود قیمت دلار مبادله ای در بازار امروز در حالی بود که برخی از سایت ها و کانال های مدعی بودند نرخ دلار در بازار آزاد در همان محدوده روزهای گذشته به سمت بالا حرکت کرده بود.آنها  همچنین مدعی بودند که فاصله دلار در مرکز مبادله و بازار آزاد دو رقمی شده است.

تحریک بازار سکه توسط دلار 

معامله گران امروز همچنین مدعی بودند قیمت طلا و سکه امروز بالا رفته بود. به نظر می رسد سکه بازان بیشتر از هر زمان دیگری نوسانات افزایشی بازار ارز را زیر نظر گرفته اند و بدون توجه به نرخ دلار مبادله حرکت خود را بر اساس جوسازی های دلار آزاد تعیین می کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید