چرا به حج ارز ۲۸ هزار تومانی داده شد؟

کدخبر: ۵۵۸۵۹۹
سازمان حج و زیارت ۲۷ دی‌ماه درحالی‌که قیمت دلار در صرافی‌ها از مرز ۳۹ هزار تومان عبور کرده بود، اعلام کرد: ارز حج از سوی دولت با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اختصاص یافته است. بنابر اعلام این سازمان، هزینه اولیه حج تمتع ۱۳۰ میلیون تومان اعلام شده که این مبلغ با ارز مصوب هیأت دولت به نرخ ۲۸۵۰۰ تومان، تبدیل و به عربستان انتقال داده خواهد شد.
چرا به حج ارز ۲۸ هزار تومانی داده شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با بیان این‌که حدود یک میلیون و ۵۰ هزار نفر در نوبت حج هستند، گفت: این زائران حدود ۱۶سال پیش پول به حساب بانک‌ها واریز کردند و ارزش آن در این سال‌ها کاهش یافت، حالا دولت به کمک آن‌ها آمده و این ارز را اختصاص داده است.

سازمان حج و زیارت ۲۷ دی‌ماه درحالی‌که قیمت دلار در صرافی‌ها از  مرز ۳۹ هزار تومان عبور کرده بود، اعلام کرد: ارز حج از سوی دولت با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اختصاص یافته است. بنابر اعلام این سازمان، هزینه اولیه حج تمتع ۱۳۰ میلیون تومان اعلام شده که این مبلغ با ارز مصوب هیأت دولت به نرخ ۲۸۵۰۰ تومان، تبدیل و به عربستان انتقال داده خواهد شد.

سازمان حج و زیارت همچنین اعلام کرده که هزینه حج تمتع ۱۴۰۲ در دو بخش دریافت می‌شود که بخش دوم مبلغ باقی‌مانده این سفر به تناسب کاروان انتخابی تعیین خواهد شد. (که زمان دریافت آن از طریق مدیر کاروان به زائر اعلام می‌شود.)

حجت‌الاسلام و والمسلیمن عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ همزمان با آغاز ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع که در دو نوبت ۱۰ صبح و ۱۵ بعدازظهر چهارشنبه، دهم اسفندماه آغاز شد، در بازدید از فرآیند نام‌نویسی در کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۲ در اظهاراتی، دیدگاه رئیس‌جمهور و هیأت دولت در تعیین قیمت ارز برای سفر حج را مثبت دانست و گفت: با توجه به این‌که زائران حدود۱۶ سال پیش پول به حساب بانک‌ها واریز کرده‌ند و ارزش آن در این سال‌ها کاهش یافت امروز نیز دولت به کمک آن‌ها آمد و این ارز را اختصاص داد.

عربستان سهمیه حج بیشری به ایران نمی‌دهد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان این‌که با تلاش‌های انجام شده و کاهش سرانه کارگزاری، امسال صدها نفر از زائران در نوبت‌مانده بیش از سال‌های قبل به حج مشرف خواهند شد، افزود: حدود یک میلیون و پنجاه هزار نفر در نوبت تشرف قرار دارند و عربستان  به مقدار سال‌های اول پیروزی انقلاب، سهمیه به کشورمان اختصاص نمی‌دهد و همه کارگزاران تلاش کرده‌اند که با حفظ کیفیت، امسال تعداد زائران افزایش یابد و کارگزاران کمتری به حج اعزام شوند.

اکبر رضایی ـ معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت ـ که در بازدید از عملیات نام‌نویسی کاروان‌های حج حضور داشت، یادآور شد: متقاضیان اولویت اول دراستان‌های اردبیل، آذربایجان غربی، گیلان، بوشهر، چهارمحال بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، کاشان، کردستان، کرمانشاه، گلستان و هرمزگان از ساعت ۱۰ صبح و بقیه استان‌ها از ساعت سه بعدازظهر امکان ورود به سامانه ثبت‌نام حج را داشتند.

او با اشاره به روند نام‌نویسی از اولویت‌های اعلام شده، گفت: در مرحله نخست ۳۷ هزار نفر که در سال ۹۹ ثبت‌نام و پول واریز کرده بودند، می‌توانند کاروان خود را انتخاب کنند.

طبق اعلام سازمان حج و زیارت، درمرحله نخست، متقاضیان ثبت‌نامی کاروان‌های حج سال ۱۳۹۹ که هزینه این سفر را قبلا واریز کرده‌اند و از تشرف به حج تمتع انصراف نداده‌اند، از دهم اسفندماه در دو نوبت ۱۰ صبح و ۱۵ بعدازظهر می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند و درصورت وجود ظرفیت خالی، باقی‌مانده زائران از اولویت‌های بعدی تکمیل خواهد شد. زائران در سال ۱۳۹۹ با ارز ۹ هزار تومانی ثبت‌نام خود را تکمیل کرده بودند که به دلیل محدودیت‌های کرونا از سفر حج بازماندند. سازمان حج و زیارت به این زائران وعده داده بود در صورت انصراف ندادن و پس نگرفتن پول‌هایشان، نوبت حج آن‌ها را در اولویت محفوظ کند.

حمیدرضا رهبری‌فر ـ معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج ـ  درباره نحوه محاسبه حداقل و حداکثر قیمت حج پیش‌رو توضیحاتی داد و گفت: پرداخت هزینه سفر بسته به چند عامل برآورد شده و از محل مبالغ دریافتی برای خرید ارز، تامین پرواز و وسایل و امکانات مورد نیاز برای ارائه خدمات به زائران استفاده خواهد شد.

عباس حسینی ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ نیز به همکاری مرکز پزشکی حج و زیارت در اعلام نرخ خدمات پزشکی و درمانی در حج پیش‌رو اشاره و تاکید کرد: همکاران اعزامی به عربستان و در داخل تلاش کرده‌اند که حداقل قیمت، محاسبه و اعلام شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی