سردرگمی متقاضیان خودروهای خارجی/ خالی‌فروشی در واردات خودرو!

کدخبر: ۵۵۸۸۸۰
اگرچه وزارت صمت، وعده ورود ۱۰۰ هزار خودرو به کشور را داده است اما ثبت‌سفارش به معنای واردات خودرو نیست.
سردرگمی متقاضیان خودروهای خارجی/ خالی‌فروشی در واردات خودرو!

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین، شروط مذکور در حالی است که مشخص نیست چه خودرویی از چه برندی و با چه قیمتی قرار است وارد کشور شود و این باعث سردرگمی متقاضیان شده است. به اعتقاد کارشناسان، به نظر می‌رسد در حال حاضر نوعی خالی‌فروشی اتفاق افتاده است.

در این میان، اطلاعات نیز نشان می‌دهد که تعدادی خودرو به صورت قطره‌چکانی وارد شده و تاکنون فقط ثبت‌سفارش خودرو انجام شده؛ اگرچه وزارت صمت، وعده ورود ۱۰۰ هزار خودرو به کشور را داده است. با این حال، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با خبرآنلاین عنوان کرد که ثبت‌سفارش به معنای واردات خودرو نیست.

به گفته او، واردات این خودروها بیشتر کار تبلیغاتی است و بین عملیات اجرا با کار فاصله است. این‌که من دوست داشته باشم خلاء بازار در موضوع خودرو را سریع جبران کنم یا از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کنم؛ صِرف دوست داشتن ملاک عمل نمی‌تواند باشد.

دادفر متذکر شد: ثبت‌سفارش ۸۰ هزار دستگاه خودرو انجام شده، اما این به معنای واردات خودرو نیست. حتی اگر ۸۰ هزار دستگاه خودرو هم وارد شود، باید ببینیم در آینده چگونه قیمت‌گذاری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس، من اعتقاد دارم در حال حاضر و با شرایط کنونی کشور در آیتم‌هایی مثل نرخ ارز، مشکلات و موانع واردات و صادرات، موانع تامین کالا از طریق کشورهای منطقه، با سختی‌هایی روبه‌رو هستیم.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید