جزئیات 2 روایت از رشد اقتصادی

اختلاف حساب شدید بانک مرکزی و مرکز آمار

کدخبر: ۵۶۱۴۳۵
اقتصادنیوز: بانک مرکزی رشد اقتصادی پاییز سال جاری را 5.3 درصد اعلام کرده است، بررسی ها نشان می دهد نرخ های رشد اعلام شده توسط بانک مرکزی به طور فاحشی با نرخ های رشد برآورد شده توسط مرکز آمار اختلاف دارد.
اختلاف حساب شدید بانک مرکزی و مرکز آمار

به گزارش اقتصادنیوز  بر اساس اعلام معاون اقتصادی بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی در پاییز سال جاری 5.3 درصد بوده، این در حالیست که مرکز آمار چند روز پیش نرخ رشد را 2.8 درصد اعلام کرده بود. بر اساس داده های منتشر شده توسط بانک مرکزی روند نرخ  رشد اقتصادی  در سال جاری صعودی بوده و از کانال 3 درصد به کانال 5 درصد رسیده است. اما داده های مرکز آمار نشان می دهد روند رشد در سال جاری نزولی بوده و از 4.6 درصد در بهار به کانال دو درصد رسیده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی رشد اقتصادی بخش کشاورزی مثبت 1.1 درصد بوده، در حالی که برآورد مرکز آمار از رشد اقتصادی بخش کشاورزی منفی 7.9 درصد بوده است. به بیان ساده تر رشد اعلامی بانک مرکزی 9 درصد بالاتر از رشد اعلامی توسط مرکز آمار است. همچنین رشد  گروه نفت  توسط بانک مرکزی و مرکز آمار به ترتیب 15.4 درصد و 10.7 درصد برآورد شده است.

همچنین اختلاف فاحشی میان رشد اقتصادی اعلام شده بخش صنعت توسط این دو نهاد وجود دارد. بانک مرکزی رشد اقتصادی این بخش را 11.6 درصد اعلام نموده، اما در آن سو مرکز  آمار رشد اقتصادی  بخش صنعت را تنها حدود 5 درصد تخمین زده است. این اختلاف در مورد بخش خدمات نیز صادق بوده، به گونه ای که نرخ رشد بانک مرکزی تقریبا نزدیک به دو برابر نرخ رشد برآورد شده توسط مرکز آمار است.

به طور کلی می توان گفت که بانک مرکزی در تمامی بخش ها رشد اقتصادی را به طور قابل توجهی بالاتر از مرکز آمار تخمین زده است. در سالیان گذشته نیز به دلیل اختلافی که این دو نهاد در محاسبه تولید ناخالص داخلی دارند، همواره نرخ رشد های تخمین زده شده توسط بانک مرکزی و مرکز آمار متفاوت بوده است، اما این بار اختلاف بسیار شدت گرفته است.

همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی اجزای هزینه ناخالص داخلی نشان می‌دهد که در فصل پاییز مصرف بخش خصوصی 11.9 درصد رشد کرده در حالی که این رقم در سال قبل 2.9 درصد بوده است. مصرف بخش دولتی 16 درصد رشد داشته، روند تشکیل سرمایه ثابت در سه ماه سوم 16.6 درصد در بخش ماشین‌آلات 28.3 درصد،‌بخش ساختمان 6.9 درصد رشد داشته است. در این بخش هم اختلافات فاحشی دیده می شود، به عنوان مثال براورد مرکز آمار از رشد مخارح دولت 5 درصد بوده که حدود 11 درصد پایین تر از رشد تخمین زده شده توسط بانک مرکزی است.

photo_2023-03-13_16-29-10

 
 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی