برای سرمایه‌گذاری مشترک در بنادر ایران؛

پیشنهاد ویژه رئیس‌جمهور قزاقستان به ایران

کدخبر: ۵۷۶۲۵۱
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهوری قزاقستان، سرمایه‌گذاری مشترک «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» در بنادر ایران را عامل توسعه این اتحادیه ارزیابی کرد.
پیشنهاد ویژه رئیس‌جمهور قزاقستان به ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «قاسم ژورمات توکایف» در نشست «شورای عالی اقتصادی اوراسیا» اعلام کرد: کریدور حمل و نقل «شمال-جنوب» باید به همراه مسیر حمل و نقل بین المللی «ترنس کاسپین» توسعه یابد.

خبر مهم ؛ گشایش‌های ارزی جدید در راه است

تاس گزارش داد، وی افزود: مطمئنم اتحادیه اقتصادی اوراسیا بالاخره اروپا و آسیا و شمال و جنوب جهان را به هم وصل خواهد کرد. ما از قصد روسیه برای ایجاد کریدورهایی در مسیر چین، هند، پاکستان، ایران و دیگر کشورهای آسیای غربی و آسیای جنوب شرقی استقبال می کنیم.

کریـدور ترانــس کاســپین از طریــق دریــای خــزر، قزاقســتان را بــه آذربایجــان و گرجســتان متصل و از طریــق ایــن دو کشـور، بـه ترکیـه و اتحادیـه اروپـا می رسد.

کریدور شمال-جنوب نیز نام پروژه بزرگ حمل و نقل است که در پی توافق سه کشور هند، ایران و روسیه در سال ۱۳۷۹، کلید خورد. کریدور شمال- جنوب به عنوان یک پل ارتباطی مهم بین کشورهای اروپایی، اسکاندیناوی و روسیه با مناطق خلیج فارس، اقیانوس هند و جنوب شرقی آسیا شناخته می‌شود.

رئیس جمهوری قزاقستان در بخش دیگری از سخنانش، سرمایه گذاری مشترک اعضای «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» در ایجاد زیرساخت های دریایی و خشکی در بنادر ایران و ترکمنستان را عامل توسعه جغرافیای صادراتی کشورهای عضو و توانایی های لجستیکی آنها ارزیابی کرد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا که از سال ۲۰۱۵ تشکیل شده در حال حاضر شامل فدراسیون روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان است و علاوه بر این، کشورهای مولداوی، ازبکستان و کوبا نیز به عنوان عضو ناظر دراین اتحادیه حضور دارند. اسفند سال ۹۹، عضویت ناظر ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در هیات دولت جمهوری اسلامی به تصویب رسید.

پربازدیدترین‌ها
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی