آغاز پیش‌لرزه‌های هاوینگ بیت‌کوین

نوسان گسترده در قیمت بیت‌کوین؛ اکتبر رویایی تکرار می‌شود؟

کدخبر: ۶۰۱۸۴۹
اقتصادنیوز: در دور روز ابتدایی ماه اکتبر جاری، بیت‌کوین شاهد نوسانات گسترده‌ای بوده است.
نوسان گسترده در قیمت بیت‌کوین؛ اکتبر رویایی تکرار می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز پس از آنکه قیمت بیت‌کوین به بیش از 28 هزار دلار افزایش یافت، قیمت آن در ساعات ابتدایی سه‌شنبه (11 اردیبهشت) بار دیگر به کمتر از این سطح سقوط کرد.

 ماه اکتبر از لحاظ تاریخی یک نقش اساسی در روند قیمت بیت‌کوین ایفا کرده است، به طوری که این ارز دیجیتال در این ماه به طور متوسط با ۱۷ درصد افزایش قیمت همراه می‌شود. با آغاز اکتبر 2023، سرمایه‌گذاران بازار رمزارزها منتظرند تا ببینند آیا این روند ادامه خواهد داشت یا خیر.

به نوشته سایت اینوستینگ، بدون در نظر گرفتن سال‌های ابتدایی بیت‌کوین که قیمت آن دارای نوسان زیادی بود، ارزش این رمزارز در سال‌هایی که به رویداد هاوینگ منتهی می‌شود، حدود ۲۱ درصد افزایش یافته است. هاوینگ بیت‌کوین یک رویداد مهم است که تقریباً هر چهار سال یک بار در شبکه بیت‌کوین رخ می‌دهد و به معنی کاهش پاداش اسخراج ماینرها است. این موضوع به کنترل نرخ استخراج بیت‌کوین‌های جدید و حفظ کمبود این رمزارز کمک می‌کند. نصف شدن بیت‌کوین با کاهش عرضه این ارز دیجیتال به بازار همراه می‌شود و پس از آن، ارزش بیت‌کوین معمولا بالا می‌رود. رویداد هاوینگ در آوریل یا می 2024 انجام خواهد شد.

اکوایران در ادامه نوشت: با توجه به اینکه سال 2023 یک سال قبل از رویداد هاونیگ است، اگر رویه سال‌های قبل ادامه پیدا کند، قیمت بیت‌کوین می‌تواند در ماه اکتبر به 32 تا 33 هزار دلار افزایش پیدا کند.

در طول 13 سال اخیر، بیت‌کوین 9 بار در ماه اکتبر با افزایش قیمت همراه شده است و همین امر یک اکتبر صعودی دیگر در سال جاری میلادی را نیز کاملاً محتمل می‌کند. با این حال، این رمزارز رویه تاریخی خود در ماه سپتامبر 2023 را شکست و با افزایش 5 درصدی قیمت همراه شد؛ اتفاقی که در هفت سال گذشته سابقه نداشته، چراکه این رمزارز در ماه سپتامبر با کاهش قیمت روبه‌رو می‌شد. همین اتفاق باعث شده این سوال مطرح شود که آیا قیمت بیت‌کوین رویه تاریخی خود در ماه اکتبر را ادامه می‌دهد یا اینکه شاهد اتفاق دیگری خواهیم بود.

تازه‌ترین قیمت بیت‌کوین و اتریوم

بر اساس داده‌های سایت اینوستینگ، قیمت بیت‌‎کوین در روز سه‌شنبه (11 مهر) از 27 هزار دلار و 386 سنت تا 27 هزار دلار و 670 سنت نوسان داشته است. این رمزارز تا حدود ساعت 3 بعدازظهر به وقت ایران، بیش از 27 هزار دلار و 600 سنت معامله شده است. تغییر قیمت بیت ‎کوین طی 24 ساعت گذشته منفی بوده و قیمت این رمزارز حدود 700 دلار کاهش یافته است. حجم معاملات بیت‌کوین طی 24 ساعت اخیر 15 میلیارد و 64 میلیون دلار بوده و ارزش این رمزارز نسبت به یک هفته گذشته 5/16 درصد افزایش پیدا کرده است.

همچنین قیمت اتریوم در همین روز از 1655 تا 1670 دلار نوسان داشته است. تغییر قیمت اتریوم طی 24 ساعت گذشته منفی بوده و قیمت این رمزارز حدود 70 دلار کمتر شده است. حجم معاملات اتریوم طی 24 ساعت اخیر 7 میلیارد و 44 میلیون دلار بوده و ارزش این رمزارز نسبت به یک هفته گذشته 4/88 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید