آنچه باید از افزایش حقوق بازنشستگان بدانیم +فیلم

کدخبر: ۶۱۱۶۴۱
اقتصادنیوز: سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم گفت: در خصوص صندوق‌های کشوری و لشکری ما مقرر کردیم که همان حکمی که در برنامه ششم آمده بود و در طول برنامه ششم به نحوی انجام نشد تا دولت تغییر پیدا کرد و دولت جدید هم موکول شد به قانون برنامه هفتم.
آنچه باید از افزایش حقوق بازنشستگان بدانیم +فیلم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما زنگنه در برنامه میز اقتصاد گفت: مبنای محاسبه، حقوق پایه به علاوه فوق العاده های مستمر کارکنان است. زنگنه همچنین از ملزم شدن صندوق های بازنشستگی، به خروج از بنگاهداری خبرداد و گفت:  اصلاحات انجام شده منابع صندوق های بازنشستگی را بهبود میدهد.

اعلام زمان اجرای مصوبه بازنشستگی توسط وزیر کار

بخش‌هایی از گفت‌وگوی زنگنه و در برنامه میز اقتصاد را در ادامه می خوانید:

شرط مجلس برای بازنشستگی پیش از موعد

­سوال: آقای زنگنه دقیقاً چه اتفاقی برای حقوق بازنشستگان می افتد؟  هم بازنشستگان کشوری در مبحث اول پیگیری کنیم و تأمین اجتماعی را در بخش دوم. الان برای افزایش حقوق و متناسب سازی حقوق بازنشستگان صندوق‌های کشوری و لشکری چه اتفاقی افتاده است دقیقاً؟

 زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم: در خصوص صندوق‌های کشوری و لشکری ما مقرر کردیم که همان حکمی که در برنامه ششم آمده بود و در طول برنامه ششم به نحوی انجام نشد تا دولت تغییر پیدا کرد و دولت جدید هم موکول شد به قانون برنامه هفتم. آنچه که قرار است اتفاق بیافتد در انتهای سال سوم برنامه حقوق بازنشستگان عزیز ما ۹۰ درصد مجموع حقوق و فوق العاده‌های مستمر آن فرد همطراز شاغل است، این اختلاف بین حقوق بازنشسته تا ۹۰ درصد حقوق شاغل همطراز قرار است در سه سال جبران شود، در سال اول ۴۰ درصد این فاصله پر شود، در سال دوم و سوم هم هر کدام ۳۰ درصد که ما در پایان سال سوم به این تناسب برسیم بعد از آن هم، چون معمولاً حقوق بازنشسته و حقوق شاغل را یکجا در قوانین بودجه سنواتی مثلاً می‌گویند ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند دیگر هر دو تا این تناسب شان ماندگار می‌شود، چون برخی‌ها سوال می‌کردند که بعد از برنامه دوباره این اتفاق، این تناسب به هم می‌خورد؟ ما می‌گوییم نه، وقتی این تناسب برقرار شود از لحاظ ریاضی، چون هر سال ضرب می‌شود در یک عددی این ۹۰ درصد همچنان باقی می‌ماند و باصطلاح تغییر نمی‌کند.

سوال: که زمانبندی اش این شد در سال اول اجرای برنامه ۴۰ درصدش را بگیرد و در سال‌های بعدی برسد تا ۹۰ درصد؟

زنگنه :  فاصله ۴۰ درصدی در سال اول جبران شود و ۳۰ در سال دوم و ۳۰ درصد در سال سوم.

سوال: سال اول برنامه را ما سال ۱۴۰۳ در نظر می‌گیریم؟

 زنگنه :  ما الان انتظارمان از دولت محترم این است که در همین سال اول برنامه اقدام عملی دولت را ان شاءالله ببینیم که این اتفاق بیافتد.

سوال: شما چقدر پیش بینی می‌کنید تعهد مالی برای دولت ایجاد کند این متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری؟

 زنگنه :  فقط درباره کشوری و لشکری  داریم صحبت می‌کنیم و صندوق‌هایی که این‌ها به دستگاه‌های اجرایی وابسته است یعنی سازمان تأمین اجتماعی را فعلاً می‌گذاریم کنار، آن جداست. برآوردی که ما از روز اول داشتیم تقریباً حدود بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ همت در سال است این رقم که تقریباً البته برآورد‌های دولت اول یک مقداری کمتر بود، ولی بعداً تقریباً با دولت به توافق رسیدیم بر سر این رقم که تقریباً در طول ۵ سال اگر بخواهد این اتفاق بیافتد ما چیزی حول و حوش بیش از هزار همت، هزار و ۱۰۰ همت ما اعتبار نیاز داریم، منابع نیاز داریم برای جبران این باصطلاح مابه التفاوت حقوق.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید