بررسی رشد قیمت ۵۳ قلم کالای خوراکی در آبان ۱۴۰۲

ترک‌تازی گوجه و گوشت در میدان رشد قیمت‌ خوراکی‌های آبان‌ماه+ نمودار

کدخبر: ۶۱۴۶۱۱
اقتصادنیوز: مرکز آمار ایران فهرست رشد قیمت خوراکی‌ها در ماه دوم پاییز نسبت به همین مدت زمانی در سال 1401 را منتشر کرد.
ترک‌تازی گوجه و گوشت در میدان رشد قیمت‌ خوراکی‌های آبان‌ماه+ نمودار

 

به گزارش اقتصادنیوز بررسی مرکزآمارایران از قیمت 53 قلم کالای خوراکی نشان می‌دهد در مقایسه با آبان سال گذشته، برخی محصولات مانند گوشت قرمز، تورم شدیدی را تجربه کرده‌اند.
 

هر ماهه آماری تحت عنوان میانگین سطوح قیمت خوراکی‌ها منتشر می‌شود که نشان می‌دهد قیمت اقلام خوراکی به‌طور متوسط در نقاط شهری چقدر بوده است. به‌طور کلی، تورم به افزایش متداوم و فراگیر همه اقلام کالایی گفته می‌شود. معمولا به افزایش قیمت یک کالای خاص، تورم اطلاق نمی‌شود اما در این گزارش منظور از تورم یک کالا، همان شدت رشد قیمت آن کالاست. 

رشد ماهانه اقلام خوراکی در آبان 1402

چنانچه رشد قیمت یک کالا در ماه مد نظر را نسبت به ماه گذشته‌اش بسنجیم، تورم ماهانه کالای مورد بررسی، به دست می‌آید. بر اساس گزارشی که اخیرا از مرکز آمار منتشر شده، مشاهده می‌شود در ماه گذشته گوجه فرنگی و کدو سبز بیشترین افزایش قیمت را از میان 53 قلم کالای اصلی سفره خانوار تجربه کرده‌اند به‌طوریکه گوجه طی یک ماه با 46.2 درصد و کدو سبز با 13.5 درصد افزایش قیمت مواجه شده است.

14020916

عموما محصولات کشاورزی به دلیل فصلی بودن در ماه‌های مختلف سال با نوسان قیمت مواجه می‌شوند و احتمالا دلیل افزایش شدید قیمت گوجه طی یک ماه اخیر مرتبط به شرایط کشت آن است. همچنین مشاهده می‌شود در آبان، قیمت خیار و پرتقال نیز در مقایسه با مهر ماه افت کرده و رشد قیمت آن‌ها به ترتیب منفی 7.1 و منفی 19.3 درصد برآورد شده است. 

از میان کالاهای مهم خوراکی نیز مشاهده می‌شود که در ماه گذشته، برنج ایرانی و روغن مایع با 1.2 درصد و 3.3 درصد کاهش قیمت مواجه بوده‌اند درحالیکه سطح قیمت تخم مرغ 2.8 درصد، تن ماهی 3.4 درصد و گوشت گوساله با 1.3 درصد افزایش پیدا کرده است. 

تغییرات قیمت 53 قلم کالای خوراکی در آبان 1402 نسبت به ماه مشابه در سال گذشته

در مقیاس نقطه به نقطه یا به عبارت دیگر، تغییرات سطح قیمت‌ها در آبان 1402 نسبت به آبان 1401، بیشترین رشد قیمت از میان اقلام خوراکی، متعلق به گوشت گوسفند با 147.3 درصد و گوشت گاو با حدود 132.8 درصد بوده است. در مقابل مشاهده می‌شود روغن نباتی جامد و سیبزمینی به ترتیب با رشد منفی 7.1 درصد و منفی 8.1 درصد در سطح قیمت‌های خود مواجه بوده‌اند. 

1402091601

 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی