این خانواده‌ها از مالیات معاف می‌شوند

کدخبر: ۶۲۱۳۶۶
اقتصادنیوز: سخنگوی سازمان امور مالیاتی گفت: در لایحه مالیات بر مجموع درآمد، معافیت مالیاتی متناسب با تعداد اعضای خانواده افزایش می‌یابد.
این خانواده‌ها از مالیات معاف می‌شوند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی اظهارکرد: در لایحه مالیات بر مجموع درآمد که حدود یک ماه قبل به مجلس فرستاده شد، نکات مختلفی لحاظ شده است که یکی از آن‌ها ساماندهی به معافیت‌ها است. به عبارتی معافیت‌هایی که به صورت پراکنده در نظام مالیاتی ما وجود دارد، قرار بر این است همه یا بخش زیاد این معافیت‌ها جمع شود و در قالب معافیتی که به خانواده داده می‌شود، در اختیار خانواده‌ها قرار گیرد.

وی افزود: در این بین اگر فردی دارای فرزند و خانوار بیشتری باشد از معافیت بیشتر مالیاتی برخوردار خواهد بود و اگر کسی افراد تحت تکفل، اعم از پدر یا مادر دارد طبیعتا هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند که این افزایش هزینه‌ها باید اثر خودش را در افزایش معافیت‌ها داشته باشد و به نوعی به رفاه و افزایش خدمات اجتماعی که به خانواده‌ها کمک می کند و می‌تواند اثر مثبتی داشته باشد.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: برخورداری از معافیت‌های پایه و مازاد مالیاتی مشروط به شروط مختلفی است که یکی از آن‌ها در حوزه خانواده است و اگر خانواده تعداد فرزندان بیشتری داشته باشد، معافیت‌های بیشتری شامل شان می‌شود.

موحدی در توضیح ویژگی‌های مالیات بر مجموع درآمد گفت: این پایه مالیاتی در راستای اهداف کلان و راهبردی سازمان امور مالیاتی و نظام مالیاتی کشور طراحی شده است و همه اتفاقاتی که در حوزه مالیاتی رقم می‌خورد اعم از اجرا و پیاده سازی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و بعد از آن مالیات بر عایدی سرمایه، خروجی خودش را در یک نظام مالیاتی جدید که نظام مبتنی بر مالیات ستانی از جمع درآمد اشخاص است، نشان دهد.

وی در تشریح این نوع مالیات گفت: مالیات بر مجموع درآمد، مالیاتی است که مجموع درآمدهای فرد را از مجاری مختلف درآمدی مورد محاسبه قرار می‌دهد و هزینه‌های قابل قبول را کسر می‌کند و آنچه که در نهایت باقی می‌ماند، مشمول مالیات می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر آنچه از کسر هزینه‌ها از درآمد باقی می‌ماند عدد پایین‌تر از اعداد تعیین شده باشد اصلا فرد مشمول مالیات نشده و حتی مشخص کننده این است که فرد باید مورد حمایت‌های دولت و یارانه‌ها هم قرار بگیرد و اگر از یک حدی بیشتر بود، مشمول مالیات خواهد بود.

موحدی درباره ارتباط مالیات بر مجموع درآمد و مباحث رفاهی خانواده از جمله قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: زمانی که مالیات بر جمع درآمد را ایجاد می‌کنیم اولا یکی از اصول مهم مالیات ستانی تجلی پیدا می‌کند و ظهور و بروز خودش را بیشتر از قبل نشان می‌دهد و آن هم رعایت عدالت مالیاتی است.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: رعایت عدالت مالیاتی به این معنی است که با افرادی که درآمد و توان پرداخت کمتر دارند، مالیات کمتری گرفته شود و آن‌ها که درآمد بیشتری دارند، مالیات بیشتری بپردازند

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی