مونوریل به فرودگاه قم و پردیسان متصل می‌شود؟

کدخبر: ۶۲۸۲۰۰
اقتصادنیوز: نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ۲۵ هزار میلیارد ریال اعتبار برای پروژه مونوریل در نظر گرفته شده که سال آینده تخصیص خواهد یافت.
مونوریل به فرودگاه قم و پردیسان متصل می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  مجتبی ذوالنوری افزود: بنده طرح اتصال منوریل به فرودگاه قم و پردیسان را به رئیس جمهور هم ارائه داده و موافقت را از ایشان گرفته‌ام و آیت‌الله رئیسی هم به استاندار قم گفته‌اند که مونوریل باید به این طریق تکمیل شود.

وی اضافه کرد: باتوجه به اهمیت تکمیل مترو و مونوریل قم تا ۲۵ هزار میلیارد ریال اعتبار برای این ۲ پروژه در نظر گرفته شده که سال آینده تخصیص خواهد یافت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مونوریل قم سال‌هاست تبدیل به غصه مردم شده و جلوه منفی برایگردشگران دارد، یادآورشد: جانمایی غلط این پروژه باعث شد روند اجرای آن طولانی شود.

خبر مرتبط
توصیه هایی برای مونوریل قم

با مطالعه مصاحبه اخیر شهردار قم جناب آقای سقاییان‌نژاد (13/8/1402)، در مورد درماندگی نزدیک به 15 ساله مسوولان قم در مورد حل معضل تکمیل مونوریل قم به نظر رسید، با ذکر خلاصه‌ای از سوابق، پیشنهادی ارایه شود که سه معضل تجهیزات متحرک (واگن)، منظر و عبور از مقابل حرم مطهر حضرت معصومه (س) و نبود مسافر ان‌شاءالله حل شود.

وی افزود: مونوریل باید در مکانی بنا می‌شد که جمعیت بیشتری را تحت پوشش خود قرار می‌داد اما در مسیری بنا شده است که حتی در بحث اتوبوس‌رانی هم صرفه اقتصادی ندارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در ابتدا بحثهایی برای تخریب این پروژه مطرح شد که من مخالف بودم چرا که این پروژه با پول بیت‌المال ساخته شده است و اگر تخریب می‌شد باید هزینه هنگفتی برای تخریب آن می‌دادیم و از طرفی دیگر باید خسارت سنگینی به شرکت پیمانکار می‌دادیم.

اجرای طرح مونوریل قم از سال ۱۳۸۹ در بستر رودخانه قمرود شهر قم آغاز شد که مرحله نخست این طرح از پارک‌سوار شمالی تا مصلای قدس است.

در طول مسیر ۶.۸ کیلومتری مرحله نخست طرح مونوریل قم، هشت ایستگاه از جمله ایستگاه پایانه، فرهنگیان، امام موسی صدر، پل رضوی، پل شهید رجایی، شهید مطهری، حرم مطهر و مصلا در نظر گرفته شده‌است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تشریح پیگیری‌های انجام شده درباره فرودگاه قم، گفت: با توجه به اتفاقاتی که در گذشته پیش آمده بود ما باید برای این پروژه مجوزهای لازم را از سازمان هواپیمایی کشور اخذ می‌کردیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مشکلات فرودگاه قم در دولت آیت‌الله رئیسی حل شده و سرمایه‌گذار جدید نیز معرفی شده است.

ذوالنوری گفت: در مذاکرات با رئیس سازمان هواپیمایی کشور از وی خواسته شده برای تسریع روند کارهای فرودگاه قم مجوز آن را زودتر صادر کنند تا سرمایه‌گذار جدید با خیال راحت کار خود را شروع کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید