مروری بر گذشته و حال یک رویداد

اختراع محصول غافلگیرکننده در ایران/ کامپیوتر سخنگو ساخته شد

کدخبر: ۶۲۹۵۰۶
اقتصادنیوز: حدود 40 سال پیش بود که مردم ایران شاهد ساخت کامپیوتری سخنگو بودند، اتفاقی که در نوع خود قدمی بزرگ در صنعت تکنولوژی کشور محسوب می شد.
اختراع محصول غافلگیرکننده در ایران/ کامپیوتر سخنگو ساخته شد

به گزارش اقتصادنیوز، کشور ایران کم شاهد اختراعات کاربردی و مهم در حوزه تکنولوژی نبوده است، مانند حدود 40 سال پیش که در نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی اختراعی جالب توجه رونمایی شد.

خبر مهمی که سوژه روزنامه اطلاعات در تاریخ 28 بهمن سال 1363 شد و این روزنامه با تیتر «کامپیوتر سخنگو ساخته شد» در این باره نوشت: «نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی همچنان مورد بازدید عده کثیری از علاقه‌مندان از افشار مختلف مردم قرار می گیرد. اختراعات و ابتکارات که از دستاوردهای مهم انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است در سالن ١٦ مورد توجه خاص بازدید کنندگان قرار دارد.»

خبر مرتبط
چشم‌انداز وسوسه‌کننده هوش مصنوعی در کشورهای در حال توسعه

اقتصادنیوز: چشم‌انداز هوش مصنوعی در کشورهای در حال توسعه وسوسه‌کننده است. همانند شرایط غرب، این ابزار می‌تواند چندین هدف را برای مصرف‌کنندگان و کارگران برآورده کند و دسترسی به اطلاعات و تفسیر آنها را آسان‌تر کند.

اطلاعات در ادامه آورده است: «جهاد دانشگاهی در این سالن ده‌ها طرح مختلف از نوآوری‌های دانشجویان جهادگر را به نمایش گذارده است. دانشجویان گروه تحقیق رشته کامپیوتر دانشگاه تهران در این بخش نمونه آزمایشگاهی میکرو کامپیوتر فرآیندسا را ارائه کرده اند.»

98

این روزنامه با اشاره به جزییات این محصول توضیح داده است: «مسئول این طرح در گفتگویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: این میکرو کامپیوتر که برای نخستین بار طراحی و ساخته شده است مشابه خارجی ندارد و میتواند کلیه نیاز های آزمایشگاهی کامپیوتر را در دانشگاههای کشور برآورده سازد. این دستگاه بر خلاف طرح های خارجی برای انجام وظایف متعدد طراحی و ساخته شده و توسعه پذیر است. بعلاوه این دستگاه مجهز به سیستمی است که به فارسی سخن می گوید.»

در بخش پایانی این گزارش آمده است: «سیستم سخنگو قادر است کلیه متون فارسی را که در کامپیوتر به نحوی وارد می شود بیان کند. بیان فارسی از ترکیب حروف و کلمات فارسی پدید آمده و از طریق ضبط مغناطیسی روی نوار نمی باشد. این دستگاه همچنین مجهز به ریز کامپیوتر آموزنده و وسیله آزمایش خرابی سیستم است. بیش از نیمی از قطعات و مواد این کامپیوتر داخلی است و هم اکنون ۱۰۰ دستگاه از این طرح در مرحله تولید قرار دارد و در صورت نیاز میتوان سالانه ۱۰,۰۰۰ نمونه از این دستگاه را تولید کرد.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید